Президент Чехії Петр Павел припускає, що Україна повинна використати можливість контрнаступу в цьому році, оскільки надалі отримати допомогу від союзників на нову спробу буде надзвичайно складно.

Про це він сказав в інтерв’ю польському виданню Rzeczpospolita, передає Укрінформ.

“Багато країн, багато політиків очікують якогось прогресу цього року. Я думаю, що Україна матиме лише одну спробу здійснити великий контрнаступ. Тому, якщо вона вирішить розпочати великий контрнаступ і зазнає невдачі, буде надзвичайно складно отримати фінансування для наступного”, – наголосив політик.

Павел уточнив, що “це має відбутися протягом кількох місяців”.

“Вікно можливостей відкрито цього року. Після наступної зими зберегти поточний рівень допомоги буде вкрай важко. Втома від війни – це не лише виснаження людських ресурсів і техніки, руйнування інфраструктури в Україні, а й втома в країнах, які надають допомогу”, – сказав він.

Одним з головних чинників Павел назвав вибори у США, які наступного року можуть “знизити інтерес Америки до України та рівень допомоги”. Він переконаний – коли інтерес Америки згасне, багато європейських країн зроблять те саме.

“Західна допомога також має межі. Ми повинні бути реалістами, визнати, що наступного року в Сполучених Штатах відбудуться вибори. Після попередніх виборчих кампаній у США видно, що під час них суспільство та політики більше зосереджуються на внутрішніх справах. Навіть якщо в майбутній кампанії буде важлива глобальна тема, вона буде пов’язана не з Європою, а з американо-китайськими відносинами”, – наголосив чеський лідер.

Темп російських наступальних операцій на театрі воєнних дій останніми тижнями сповільнився. Це дозволяє припустити, що весняний наступ Росії на Донбасі, можливо, наближається до кульмінації, так і не привівши до істотних перемог.

Рік повномасштабної війни був непростим не лише для України, але й для партнерів. Потрібен час, щоб налагодити передачу ЗСУ артилерії та снарядів, деяким країнам довелося віддавати останнє та заповнювати дефіцит виробництвом нових боєприпасів або розконсервуванням старих запасів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив народний депутат України, заступник голови комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв.

Партнери усвідомлюють, що на запасах НАТО Україна не протримається довгий час. Час працює не на користь тих, хто зайняв вичікувальну позицію у війні РФ проти України.

“Не одразу ми перейшли на 155-й калібр. Але коли перейшли — нам багато країн зі своїх запасів почали передавати ці снаряди у чималих кількостях і десь вичерпали й свої ресурси. Вірніше, спочатку вони підійшли до якогось мінімального порога, який має бути відповідно до вимог штаб-квартири НАТО. Далі Альянс сказав, що обираючи між відповідністю цим нормам та допомогою Україні, обирайте Україну. І ось уже навіть перевищуючи свої ліміти, вони нам почали давати. Зараз підійшли до того, що потрібно і поповнювати власні запаси, і, звичайно, продовжувати допомогу Україні”, — каже Чернєв.

Він наголосив, що кількість боєприпасів, що необхідна Україні щодня на полі бою, не може бути покрита ні з яких запасів, які є у наших партнерів.

“І відповідно запускаються більше ліній виробництва, розконсервуються десь заводи, десь запускаються нові заводи. Тому що потрібно виконати два завдання і забезпечити нас боєприпасами, і поповнити свої склади. Тобто наші партнери чудово розуміють, що просто на якихось запасах ми не зможемо протриматися, потрібно виробляти і продавати в досить великій кількості. Тому ось цей процес іде”, — зазначив Чернєв.