В Україні – незрозуміла ситуація з пенсіями. З’явилася інформація, що у людей вимагають принести з банку довідки з номером рахунку по IBAN (європейський формат банківських рахунків, на який перейшла наша країна), а поки немає довідки – немає і пенсії.

Всі спроби журналістів отримати в Пенсійному фонді хоч якісь пояснення поки результату не дали.

У ПФ лише відзначили, що продовжують фінансування пенсій за січень 2020 року. “Виплати проводяться в повному обсязі відповідно до затвердженого графіка. На фінансування пенсій спрямовано 21,8 млрд гривень”, – відзвітували в Пенсійному фонді.

Як вдалося з’ясувати “Страні”, в Києві ніяких додаткових довідок у пенсіонерів не вимагають. Але про нові вимоги чули пенсіонери Запорізької та Полтавської областей. Нібито їх попередили, що потрібно буде принести довідку з банку, але не обов’язково в цьому місяці – можна в наступному. Тому люди в подробиці поки особливо не вникали.

Перехід банків на міжнародну систему нумерації рахунків IBAN почався в минулому році. Це чисто технічна процедура – до номера рахунку додаються “зайві” номерні і літерні знаки (всього буде 29 знаків, в тому числі код України, код банку, номер рахунку та ін.). Перехід на нову систему мав закінчитися до 31 жовтня 2019 року, але через те що банківська система не встигала повністю перебудуватися, Нацбанк відсунув термін до 12 січня 2020 року.

З 5 серпня до 31 жовтня 2019 року банки повинні були повідомити контролюючим органам про зміну діючих рахунків клієнтів – суб’єктів господарювання за стандартом IBAN. А також подати заявки без відповідних заяв клієнтів до органів Пенсійного фонду та соціального захисту з переліком рахунків за стандартом IBAN.

“Тобто обмін інформацією повинен пройти без участі клієнтів, тим більше пенсіонерів, і в автоматичному режимі. Повинні просто оновитися дані в електронних базах. Ніяких паперових довідок не передбачено”, – повідомили в Федерації профспілок.

Але, судячи з усього, діджіталізація в цьому випадку дала збій. І у людей просять принести саме паперові довідки з банку.Найцікавіше, що не в курсі навіть самі банкіри. Співзасновник monobank Олег Горохівський повідомив, що не знає, про що йде мова.

“Можливо, стався збій в окремих відділеннях через людський фактор. Якщо люди почнуть ходити по банках за довідками про зміну номера рахунку, то банки тріснуть від черг”, – говорить глава Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

Не виключено, що погано спрацювали самі банки. Але ні в ПриватБанку, ні в Ощадбанку на питання, чи вчасно вони передали інформацію по рахунках в ПФ, не відповіли.

Втім, не виключено, що ситуація серйозніша, ніж здається на перший погляд. Депутат Бужанський припустив, що причина може бути в нестачі грошей в ПФ, і нібито через це відтягують виплати. А вимога за довідками – тільки привід потягнути час.

Пенсійний фонд в Україні вже багато років дефіцитний. Наприклад, в минулому році дефіцит ПФ, який був компенсований з держбюджету, склав близько 182 млрд. Причому, спочатку закладали цифру в 167 млрд, а потім додали ще 15 млрд.

У бюджеті на 2020 рік дефіцит ПФ закладений на рівні 173 млрд гривень, хоча, швидше за все, протягом року цей показник також будуть збільшувати, – пояснив економіст Віктор Скаршевський.

Але, за його словами, малоймовірно, що гроші в ПФ закінчилися відразу ж на початку року. Крім того, якби були касові розриви (тобто тимчасова нестача коштів), то профінансувати потреби Пенсійного фонду могло б Держказначейство, як вони це робили раніше. Затримка виплат пенсій в Україні була влітку 2018 року саме через причини касового розриву в ПФ. Але потім Держказначейство його перекрило. А гроші пішли з запізненням через погану комунікацію між цими відомствами.

“На початок минулого року У ПФ залишався борг перед Держказначейством понад 4 млрд гривень, але протягом року він цю суму погасив і, станом на грудень, вже нічого не був винен”, – говорить Скаршевський.

Проблеми з виплатами могли б бути, якби грошей, скажімо, не виявилося і у Держказначейства. Згідно зі звітом самого відомства, на 1 січня на єдиному казначейському рахунку було більше 17,5 млрд гривень. Але що з рахунком на сьогодні – невідомо, так як Держказначейство давно відмовилося від практики щоденних звітів і дає їх тільки раз на місяць, а ситуація може змінюватися досить динамічно, – говорить Віктор Скаршевський.