Глава МЗС України Дмитро Кулеба звернувся до всіх міністрів закордонних справ країн НАТО перед їхньою неформальною зустріччю в Осло, зазначивши три кроки для успіху майбутнього саміту Альянсу у Вільнюсі.
Про це очільник МЗС України повідомив у Twitter.
“Я звернувся до 31 міністра закордонних справ країн НАТО перед їхньою неформальною зустріччю в Осло.
Три кроки, щоб зробити Вільнюський саміт успішним:
1) Зміцнення інституційних зв’язків і допомоги між Україною і НАТО;
2) Зробити крок до членства України;
3) Забезпечити гарантії безпеки на шляху України в НАТО”, — йдеться в дописі Дмитра Кулеби.
31 травня-1 червня відбудеться неформальна зустріч міністрів закордонних справ країн-членів НАТО. Зустріч пройде у норвезькій столиці Осло. Там говоритимуть про загальну безпекову ситуацію, яка докорінно змінилась через російське вторгнення в Україну, повідомив раніше генсекретар НАТО Єнс Столтенберг. Глави МЗС проведуть неформальне обговорення щодо підготовки саміту глав держав і урядів НАТО, яка відбудеться у Вільнюсі 11-12 липня.
Тим часом Україна вже активно працює над вступом до Альянсу. Зокрема, Міністерство оборони України їпрацює над змінами до Положення про проходження військової служби в Збройних силах України, щоб відповідати стандартам кадрового менеджменту НАТО. Про це в понеділок, 29 травня, повідомили в пресслужбі оборонного відомства.
Після внесення змін до положення буде проведено чітке розмежування та регулювання норм проходження служби в мирний час і в особливий період.
Як розповіли у відомстві, на ЗСУ чекають такі зміни:
- призначення військовослужбовців на посади з урахуванням їхнього фактичного військового звання та відповідної штатно-посадової категорії;
- будуть встановлені мінімальні та максимальні терміни вислуги та перебування в певному військовому званні;
- для вищих посад буде запроваджено рейтинговий принцип призначення;
- буде передбачено ротацію військовослужбовців на відповідних посадах для набуття необхідного досвіду.
У Міноборони також додали, що особливу увагу приділятимуть кандидатам, які двічі відхилялися від просування по службі — їх рекомендують до звільнення.
У відомстві наголошують, що основою цих змін стали стандарти кадрового менеджменту НАТО. Після розробки, погодження та розгляду проєкту змін Кабінетом Міністрів України, його буде подано президентові України для набуття чинності відповідним указом.
Нагадаємо, що офіційну заявку на вступ до НАТО Україна подала у вересні 2022 року.
Голова Офісу президента вважає, що запрошення України до НАТО може стати ключовим чинником для закінчення війни, розповів він в інтерв’ю “Голосу Америки”.
Росія має це прийняти, “і вона нікуди не дінеться”. “Вона прийме це. Тому що вони змінили реальність. Це вони напали на Україну”.
В ОП додали, що НАТО потребує Україну, тоді як попередня безпекова система в Європі “не працює”. “Ми все це побачили 24 лютого. Європа потребує захищеного світу. І без України це неможливо зробити”, – зазначив голова ОП.
Також він розповів про документ “Київ Сек’юріті Компакт”, який “враховує всю ситуацію, можливі гарантії, які ми можемо отримати, і пояснює чому гарантії саме такі”.
“Ми не говоримо про п’яту статтю, доки ми не станемо членами НАТО. Тобто, це абсолютно реальні гарантії”, – зауважив він.
В Північноатлантичному альянсі уже дійшли згоди, що Україна зможе приєднатися до НАТО, але після завершення війни.
Нагадаємо, 26 травня повідомлялося, що члени НАТО планують запропонувати Україні оновлений формат взаємин, спрямований на політичну підтримку країни та її прагнення до членства в Альянсі. Водночас точна дорожня карта для приєднання до НАТО залишається далекою перспективою.