Чинна канцлерка Німеччини Ангела Меркель невдовзі приїде до України. Очікувань від цієї зустрічі багато. Одне з основних – більше конкретики щодо “Північного потоку-2”.

«Якби від України нічого не залежало, Меркель б до нас точно не їхала. І Байден б не обговорював із Зеленським “Північний потік-2”, зокрема. Від України теж може дещо залежати», – зазначив експерт з питань управління репутацією Борис Тизенгаузен, в коментарі 24-му каналу.

«Я не кажу, що ми одноосібно можемо зупинити цей проєкт або перешкоджати його запуску. Але ми розуміємо, що у нас є підтримка в Конгресі», – додав він.

Після заяв про те, що будівництво “Північного потоку-2” продовжиться, міжнародні партнери пообіцяли Україні фінансову і політичну підтримку. Зокрема, відповідно до угоди між Ангелою Меркель та Джо Байденом США не будуть запроваджувати санкції проти компанії «Nord Stream 2 AG», яка володіє газопроводом, а Німеччина натомість виділить близько 200 мільйонів євро на підтримку енергетичного сектору України та організує так званий “зелений фонд” в один мільярд доларів на підтримку енергетичної незалежності нашої країни. Крім того Німеччина пообіцяла, що Росія продовжить транзит газу Україною ще на 10 років, після того, як закінчиться договір у 2024 році.

Втім, поки що ці всі обіцянки лише на словах. І жодного офіційного документа у публічному доступі немає.

«Коли однією зі сторін є Росія, говорити про якісь гарантії усні не доводиться. Ми прекрасно бачили, як Росія порушує усні гарантії, як Росія веде досить брудну дипломатію», – резюмував Тизенгаузен.

Колишній міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель переконаний, що “Північний потік-2” добудують на 100%. Бо в іншому випадку це буде політичне фіаско і для Німеччини, і для Росії. А ці країни таке навряд чи допустять.

Окрім того, він зазначив, що просто обіцянки продовжити транзит газу Україною ще на 10 років недостатньо. Адже має бути чіткий і великий обсяг газу, щоб для нас це також було рентабельно. А така ситуація вже “не дуже пасує” Німеччині, адже вона тепер, по суті, конкурентка за газ з Україною.

Як пояснив Оржель, якщо транспортувати менше, а іншу частину, наприклад, просто заплатити, як штраф за те, що не протранспортував, для української газотранспортної системи це буде нерентабельною і збитковою.

«Для того, щоб протранспортувати 15 мільярдів кубометрів, треба тримати її в робочому стані, разом з тим, ці обсяги не покривають витрати, це є збитковим видом діяльності», – наголосив він.

За словами експертів, якщо Німеччина буде дотримуватись правил чесної конкуренції, Україна зможе претендувати також на свою долю на ринку транзиту, навіть, коли добудують “Північній потік-2”. Адже як зауважила ексзаступниця міністра закордонних справ України Лана Зеркаль: «при рівних умовах постачання в Європу, український маршрут залишиться привабливим з точки зору постачання газу в Центральну Європу».

«Газ досі використовується росіянами, як засіб впливу, ось тут існують певні питання, які потребують впливу і Німеччини, і Сполучених Штатів на Росію з тим, щоб прибрати цей важіль впливу,» – додала вона.

Через побудову “Північного потоку-2”, Україна може втратити близько 3 мільярдів доларів на рік. Крім того, у разі неактуальності нашої газотранспортної системи, у Європі буде ще менше стимулів нас захищати від Росії. І навіть гарантії безпеки від Німеччини можуть не завадити країні-окупанту з новою силою розпочати наступ на наші території.

Це також зазначила народна депутатка від партії “Слуга народу” Ірина Верещук:

«Як на мене, власне транзит через Україну був і залишається на сьогодні інструментом стримування для Росії, бо їй важливо, щоб Європа знала, що “Газпром” є начебто надійним партнером. Ви пам’ятаєте, скільки разів було за історію наших відносин, принаймні за новітньої історії, як Росія шантажувала Європу транзитом через Україну. Але завжди питання розв’язувалось. Тиждень – максимум 10 днів, і транзит відновлювали. Отже, в цьому випадку це все-таки фактор безпеки для нас».