В кінці березня після переговорів з Росією у Туреччині Україна сподівалася на те, що вдалося знайти платформу для врегулювання війни. Домовленості нівелювалися масовими злочинами російської армії в Бучі, Ірпені та багатьох інших містах. Однак на цьому переговорний процес ще не зупинився. Його зупинила Росія, яка почала новий наступ на Донбасі. Про це заявив посол України в Туреччині Василь Боднар.
За його словами, Туреччина грала роль посередника в переговорах. Президент Реджеп Таїп Ердоган вів переговори з президентом України Володимиром Зеленським, переконував РФ. І саме завдяки посередницьким функціям турецької сторони вдалося проводити ці переговори, сказав Боднар.
Насправді наприкінці березня ми сподівалися, що знайшли якусь платформу для врегулювання, і ті сигнали, які вийшли після переговорів у Стамбулі, дійсно відображали прогрес у переговорах. Однак ці домовленості фактично нівелювалися масовими злочинами РФ у Бучі, Ірпені та багатьох інших містах. Хоча переговорний процес ще не зупинився. Переговорний процес зупинила Росія, яка почала новий наступ на Донбасі, оскільки основною умовою – і на чому сторони зійшлися в Стамбулі – було те, що припинення бойових дій має бути саме на основі відведення військ. Але це було не до душі як Путіну, так і, якщо ми можемо так сказати, суспільству РФ, тій масі, яка хоче війни, крові та в якій злочини лише вітаються, — додав Боднар.
За його словами, якби процес розвивався так, як він був розпочатий в Стамбулі або як він був визначений в Стамбулі, сторони могли б прийти до мирного врегулювання. Втім, він сумнівається, що це було б можливо в сьогоднішніх умовах після всіх злочинів, які вчинила Росія.
Ще в липні радник глави Офісу президента Михайло Подоляк прокоментував імовірність переговорів між Україною та Росією. Він перерахував умови для початку переговорів між Києвом та Москвою.
Негайне припинення вогню. Виведення z-військ з України. Повернення викрадених громадян. Видача військових злочинців. Механізм репарацій. Визнання суверенних прав України, – озвучив список Подоляк.
Міжнародне співтовариство не може покінчити з війною в Україні, ігноруючи Москву. Дипломатія та мир повинні перемогти. Ми прагнемо використовувати відносини Туреччини з Росією та Україною для досягнення взаємоприйнятного рішення, – сказав помічник президента Туреччини Фахреттін Алтун.
За його словами, нібито деякі країни “намагалися підірвати спроби Туреччини налагодити діалог між Україною і РФ”, втім, не уточнив які саме.
“Правда в тому, що деякі наші друзі не хочуть, щоб війна закінчилася. Вони проливають крокодилячі сльози”, – додав Алтун.
З приводу “зради” Ердогана висловився політичний та економічний експерт Тарас Загородній. Він вважає, що на відміну від багатьох наших союзників, Ердоган вступив у війну на боці України задовго до її початку.
По перше. Всі повинні пам’ятати, що Ердоган – президент Туреччини, а не Україні. Тому він прагматично захищає інтереси своєї країни. Тому він витискає із ситуації максимум, що можливо. Як і інші країни, які зараз вибивають Росію з ринку нафти, газу, озброєнь. У тому числі західні. Вчитися у всіх треба як слід захищати свої інтереси, – наголошує експерт.
По друге. На відміну від інших наших союзників, Ердоган вступив на боці України задовго до її початку, оскільки постачання Байрактарів почалось задовго до початку війни і не припиняється. Навіть декілька штук подарували просто так. Більш того, ЖОДЕН з наших союзників так і не надав Україні ударні безпілотники.
Ердоган закрив Босфор для військових кораблів, чим обмежив прихід ще більше носіїв “Калібрів” тощо.
Ердоган – абсолютно реалістична людина, яка розуміє, що Росія програє. А у нього свої плани на свій “тюрський мир”. І у Середній Азії. І навіть у Якутії. І у цій благородній справі йому Україна цікавіша. Поки український народ буде мститися та руйнувати Росію, – заключив експерт.