Для того, щоб отримати необхідні Україні боєприпаси, Чехія вдалася до використання зв’язків і контактів часів холодної війни. В умовах заблокованої допомоги від США і повільного зростання військового виробництва на Заході, Прага прийняла рішення закуповувати боєприпаси у країн-союзників РФ.
Про те повідомили в The Wall Street Journal.
Згідно з отриманими даними, Чехія вже отримала 800 000 снарядів артилерії від абсолютно різних світових постачальників і визначила ще 700 тисяч, які зможе отримати за умови додаткового фінансування. Також наразі перший транш 300 тисяч снарядів уже забезпечено, найбільший внесок у нього зробила Німеччина.
Однак є важливий нюанс — приналежність до колишнього радянського блоку дала Чехії несподівану підмогу у вигляді збройової промисловості з клієнтами по всьому світу, а також хорошими контактами з країнами Півдня, які славляться своїми великими запасами радянської зброї і здатністю виробляти її ще більше.
Незважаючи на те, що в Празі опускають і замовчують момент того, звідки надходять боєприпаси, є у WSJ, які стверджують, що серед постачальників також є і країни-союзники окупантів. При цьому, згідно з торговельними угодами і постачанням через Чехію — будь-який прямий зв’язок між цими країнами і союзниками РФ буде прихований.
«Конфіденційність — ключовий момент: Ми говоримо і будемо говорити з усіма, незалежно від їхньої лояльності або політичної позиції — за деякими винятками, такими як Північна Корея», — заявив Томаш Пояр, радник з національної безпеки прем’єр-міністра Петра Фіали.
Зауважимо, Чехія зобов’язалася передати Києву 800 тис. артилерійських снарядів у межах власної ініціативи. До неї раніше увійшов новий учасник — Польща. Варшава стала 18-ю державою, яка приєдналася до фінансування постачання боєприпасів для України.
8 березня 2024 року, за словами чеського прем’єр-міністра, Прага зібрала достатньо коштів для першого постачання 300 тис. артснарядів. Але вже 12 березня прем’єр повідомив, що Чехія отримала попередню згоду на постачання додаткових 200 тис. снарядів на додачу до раніше заявлених 300 тисяч. У чеському уряді очікують, що постачання почнуться з червня.
“Я вважаю це великим успіхом. Це ще один доказ того, що Чехія є повноцінним активним гравцем у європейській політиці безпеки, що вона може використовувати свої переваги”, — розповів прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала.
До того ж, Україна готова до співпраці з Чехією в питанні постачання артснарядів. Про це на спільній пресконференції з молдовським колегою Міхаєм Попшоєм заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
“За попередніми сигналами, які ми отримали, наші хлопці на фронті відчують збільшення постачання снарядів уже в найближчому майбутньому. Тобто це не займе багато місяців. Чеська ініціатива розрахована на реалізацію протягом усього року. Перші снаряди почнуть надходити в осяжній перспективі. А потім протягом року далі надходитимуть нові партії”, — пояснив Кулеба.
Підтримати чеську ініціативу вирішила і Швеція, яка передасть 30 млн євро на закупівлю снарядів. Фінансування закладено в межах 15-го пакету допомоги Україні, який перебуває на розгляді шведського парламенту і потребує окремого схвалення.
Надходити в Україну також будуть і нові партії французьких артилерійських систем CAESAR. Вони увійшли до 16-го військового пакету допомоги для України від Данії вартістю близько 335 млн дол. Разом з артилерією Копенгаген також передасть Києву самохідні 120-мм міномети та боєприпаси до них.