За заявами МАГАТЕ, вони залишили своїх представників на станції.

Про це Подоляк заявив у прямому ефірі спільного інформаційного марафону “Єдині новини” на українських телеканалах.

Він сказав, що агенція має конкретні алгоритми вивчення того, що відбувається на ЗАЕС, чи є там небезпека, а також – дослідження стану реактора.

“Тому дивно, що місія тривала дві години. Але МАГАТЕ говорить, що там залишаться представники на постійній основі. Але за 2 години, тим більше, коли біля тебе крутяться росіяни і розказують, де що прилетіло, то можна було послухати лише казки у виконанні представника “Росатома” і не більше”, – вважає радник керівника ОП.

Військовий експерт та полковник Збройних сил України Владислав Селезньов зауважив, що українська сторона виконала весь кейс зобов’язань щодо ситуації на ЗАЕС

Таку думку він висловив в етері програми “Вердикт з Сергієм Руденком” .

“Щоб за допомогою найвпливовішої світової організації МАГАТЕ, яка опікується питанням контролю над мирним атомом, розв’язати проблему безпеки на ЗАЕС. У мене є сумніви щодо вдалого обсягу цієї проблеми, тому, що МАГАТЕ займає дивну позицію, маючи певні реверанси в бік країни-агресорки РФ, країни, що намагається диктувати умови: в якому форматі, якими силами й засобами мають працювати міжнародні експерти на атомній станції”, – зазначив Селезньов.

За словами військового експерта, щоб мати сильні переговорні позиції з путінською Росією, ми маємо бути сильними та ефективними на полі бою.

“Завдавати болючі, разючі та чутливі для російських окупантів удари по їхніх силах”, – наголосив Селезньов.

Зауважимо , що увага не лише України, а й усього світу наразі прикута до місії Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), що має проінспектувати захоплену Росією Запорізьку атомну електростанцію.

Про те, чи піддадуться експерти МАГАТЕ на провокації РФ та чи здатна міжнародна місія вплинути на Росію та сприяти демілітаризації ЗАЕС, “Європейська правда” поспілкувалася з дослідницею ядерної політики з Гарвардського університету Мар’яною Буджерин.

“Сама місія, яка прибула до України на чолі з генеральним директором Рафаелем Гроссі, складається в першу чергу з ядерних експертів та інженерів, які спеціалізуються на безпечній експлуатації цивільних атомних об’єктів.

Ці спеціалісти, якщо вони все-таки прибудуть на ЗАЕС, в першу чергу зможуть оцінити рівень фізичної шкоди, яка завдана приміщенням атомної станції та різним її системам. Вони можуть оцінити стан безпеки, дати незалежну оцінку”.

“Важливий момент: у місії немає військових експертів, а тому вони не зможуть виявити, що і звідки прилетіло і який снаряд і де розірвався.

Це не означає, що цього не буде у звіті – але в міжнародному колі ці висновки будуть сприйматися на рівні особистої думки”.

“Є певний ризик, що експерти місії піддадуться на провокації РФ, яка буде готувати “докази”, що обстріли веде українська сторона”.

“Щоб АЕС знаходилася в епіцентрі військових дій – такого ще не було в історії. Це абсолютно безпрецедентно”.

“Згідно зі статутом МАГАТЕ можна призупинити членство країни, яка грубо порушує цей статут. Це буде ударом по репутації Росії як постачальника атомних реакторів, а на цьому ринку РФ є великим гравцем”.

“Якщо можна якось зрозуміти мотивацію російської сторони, то мотивація створення кризи навколо ЗАЕС полягає саме в шантажу.

Мета – розколоти та залякати місцеве населення та якось зрушити незламну волю українців чинити спротив російській окупації.

А з другого боку, мета полягає у прагненні залякати Захід. Мовляв, невідомо, хто обстрілює, але якщо припинити бойові дії, то обстріли припиняться. А відповідно, краще піти на мирні переговори”.

“Але ми також розуміємо, що спроможність міжнародних інституцій якось вплинути на ситуацію та демілітаризувати цю зону є дуже обмеженою”.