Перша лінія – це найнебезпечніша частина усієї оборони, мета якої гальмувати, а в найкращому випадку, зупинити просування ворога. ЗСУ її на півдні на певних ділянках уже пройшли
Про це в ефірі одного з українських телеканалів розповів військовий експерт Олександр Коваленко.
“Що таке перша лінія оборони? Це і є смуга забезпечення – це найскладніша ділянка з усієї оборони. Там максимальне розміщення мінно-фугасного загородження, що заважає просуванню силам противника. Там також розміщується велика кількість “секретів” з протитанковими ракетними комплексами, окопи. Ця зона перебуває в радіусі вогневого впливу усього артилерійського потенціалу, який вже розміщується по другій і частково по третій лінії оборони”, – сказав він.
За словами Коваленка, перша лінія – це найнебезпечніша частина усієї оборони, мета якої гальмувати, а в найкращому випадку, зупинити просування ворога.
“Вже після смуги забезпечення починається основна (друга) лінія оборони. Там сконцентровані основні ресурси (ББМ, танки, БМП, БТР та артилерія) та підрозділи. Третя лінія оборони фактично є тиловою – там розміщуються комплекси РЕБ, командні пункти, пункти управління, штаби, склади, забезпечення. Також зенітно-ракетні комплекси, які прикривають першу і другу лінію з повітря. По деяких напрямках на півдні смугу забезпечення уже пройшли і є вже вихід на основну лінію оборони. Ми фактично зламали всю другу лінію оборони, знайшли позиції їх артилерії, ЗРК у третій лінії оборони, всю логістику, розміщення складів”, – додав експерт.
Він також наголосив на важливому моменті.
“За червень ми не тільки змусили росіян застосувати в смузі забезпечення основні сили з резерву другої лінії оборони. Ми також їх змусили використовувати їх ресурс з Херсонщини. Ми сьогодні не використовуючи основні ударні групи, використовуємо підрозділи обмеженого функціонала і змогли зробити феноменальні речі. Ми не тільки встановили підрозділи з знищення їх техніки, не тільки прорвали по деяких напрямках смугу забезпечення, а й змусили їх використовувати основні ресурси та резерви, зокрема з інших плацдармів”, – підсумував Коваленко.
Варто зазначити й те, що наразі темпи наступу ЗСУ не дають підстав для твердження, що ситуація знаходиться у безвихідному стані та Україна не може повернути значну частину своєї території. Про це повідомляє Інститут вивчення війни (ISW).
“Українські сили проводили повільні та поступові кампанії блокування районів концентрації росіян на східному (лівому) березі Херсонської області та обмежені наземні атаки на західному (правому) березі в період із серпня по листопад 2022 року, перш ніж остаточно змусити росіян відійти з правого берега”, – нагадали в інституті.
Зазначається, що ситуація на півдні України відрізняється, оскільки тут відсутнє природне вузьке місце, створене російськими опорами на двох мостах через Дніпро.
Український контрнаступ у Херсоні проходив у різних фазах, включаючи швидке просування, тривалі періоди підготовки та ведення боїв, спрямованих на розчарування російських сил, а також обмежені досягнення. Це зрештою призвело до нездатності російських позицій на західному березі річки.
“Нинішній український контрнаступ є менш драматичним і швидким, ніж той, під час якого було звільнено більшу частину Харківської області, але більш успішним, ніж невдалий російський зимово-весняний наступ. Загалом за своїм темпом і початковим прогресом він найбільше схожий на повільніший, але успішний херсонський контрнаступ”, – зазначили в інституті.