Президент Володимир Зеленський привітав ухвалення законопроекту про деолігархізацію у першому читанні.

Глава держави наголосив, що українські олігархи повинні відійти у минуле та стати просто великими бізнесменами.

“Дякую Верховній Раді за підтримку за основу мого законопроекту #5599 про деолігархізацію. Олігархи – це минуле. Всі вони мають стати просто великими бізнесменами. Нам потрібні прозорі економічні відносини та рівні правила гри для всіх”, – написав президент.

Нагадаємо, законопроект про олігархів 1 липня ухвалила Верховна Рада в першому читанні.

За проект закону № 5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)» проголосували 275 нардепів. За голосували фракція «Слуга народу», «Довіра», та «За майбутнє”. Проти — «Європейська солідарність» та «Голос». Утримались від голосування представники ОПЗЖ та «Батьківщини». Про це повідомляється на сайті українського парламенту.

Документ підтримав 231 представник фракції «Слуга народу», 18 нардепів від «Довіри», та 18 представників «За майбутнє”. При цьому парламент провалив голосування за скорочену процедуру до другого читання — кнопку «за» натиснули лише 216 депутатів.

Проти закону про деолігархізацію виступила лише один депутат зі «Слуги народу» — наближена до олігарха Ріната Ахметова Людмила Буймістер. Ця парламентар постійно з’являється в ефірі політичних ток-шоу на каналі Ахметова, а до обрання в парламент працювала у бізнесмена Сергія Тарути, який був у минулому бізнес-партнером Ахметова. Іншими словами, вчорашній день посадив на одне місце всіх олігархів, Зеленський дотримав свого слова.

Раніше секретар РНБО Олексій Данілов заявляв, що для проведення деолігархізації, окрім основного закону, необхідно буде ухвалити 11 нормативно-правових актів, включно з іншими законами.

“Цей закон – це первинна ластівка в мережі законів, які мають поставити край олігархічно-економічній систему, яка до цього часу існує в нашій країні.

Наголошую, це перший закон, але він не є останній”.

Секретар РНБО уточнив, що йдеться про 11 нормативно-правових актів, зокрема і законів.

Міністр юстиції Денис Малюська повідомляв, що закон про олігархів хочуть запровадити на тимчасовий період, а далі ухвалити «цивілізовані механізми», які дозволять запобігати впливу олігархів на суспільне життя.

Голова фракції “Слуга народу” у Верховній Раді Давид Арахамія не відкидає, що роботу парламенту в межах п’ятої сесії продовжать на тиждень для ухвалення в цілому проєкту закону про олігархів.

“Якщо буде потреба, якщо буде дуже багато правок, то будемо застосовувати спеціальну процедуру [розгляду законопроєктів у другому читанні], як ми застосовували по банківському закону. Мені здається, це буде чесно та справедливо. Бо що якщо люди хочуть просто заблокувати проходження закону, у них немає на це голосів і вони використовують бюрократичні засоби, ми теж будемо бюрократичні механізми вдосконалювати й таким чином просувати далі цей закон”, – сказав Арахамія.

Він припустив можливість внесення юридичних поправок, але підкреслив, що “концептуально змінювати” в тексті законопроєкту нічого не будуть.

“Щоб прийняти в цьому сезоні [законопроєкт про олігархів], у нас є два варіанти: перший – це продовжити ще на один тиждень пленарну роботу, а другий – відкласти це на вересень. Будемо консультуватися й приймати рішення. Я не бачу жодної необхідності якомога швидше це робити. Можна це робити у звичайному темпі”, – додав нардеп.