Вже на початку 2022 можуть відбутися переговори Москви та Вашингтона щодо вимог Путіна відмовитися від подальшого розширення НАТО на схід. Про це заявив президент країни-агресора Володимир Путін у четвер.
Американці відповідають, що до переговорів готові, але не мають наміру вирішувати долю України та інших східноєвропейських країн за їхніми спинами.
Тим часом аналітики, у тому числі відомі американські фахівці із зовнішньої політики, кажуть, що США та їхні союзники мають жорсткіше відповісти на ультиматуми Росії, – повідомляє BBC.
Високопоставлений представник Білого дому на умовах анонімності підтвердив журналістам, що США готові розпочати переговори з Росією вже на початку січня, але вести їх пропонують за трьома лініями: у форматі вже існуючого “стратегічного діалогу” Вашингтона з Москвою, у Раді НАТО – Росія та по лінії ОБСЄ.
“Російська сторона спочатку запропонувала прямі переговори зі США, – нагадує з цього приводу американська газета Wall Street Journal. – США, однак, не хочуть створювати враження, ніби дискусії про те, що могло б виявитися новим розділом Європи на сфери впливу, проходитимуть без участі союзників Америки».
У свою чергу, американський політолог, професор Стенфордського університету та колишній посол США у Росії (2012-2014) Майкл Макфол запевнив, що Кремль не боїться розширення НАТО на Схід. За його словами, розширення НАТО на Схід не є загрозою для Росії, що у Кремлі чудово розуміють. Влада РФ боїться зовсім іншого.
“Путін побоюється української демократії, а не розширення НАТО”, – написав Макфол у своєму мікроблозі на Twitter.
Він висловив упевненість, що жодні гарантії невступу України до Північноатлантичного альянсу не змусять президента РФ Володимира Путіна “зупинити кампанію з підриву української демократії та суверенітету”.
На думку професора Макфола, переговори потрібно вести в рамках ОБСЄ, до якої входять і всі європейські країни, і США (про переговори цієї лінії через день після публікації статті Макфола сказав і представник Білого дому).
“Нам потрібен “Гельсінкі 2.0”, а не “Ялта 2.0″, щоб європейські країни меншого розміру були впевнені, що Москва і Вашингтон не обговорюватимуть нічого, що стосується них, без їхньої участі”, – пише з цього приводу Макфол.
Окрім того, після заяв Путіна на прес-конференції в четвер багато видань та аналітиків продовжують обговорювати, які санкції США та союзники можуть запровадити проти Росії, якщо вона почне війну з Україною.
“Тільки повне ембарго на імпорт російських енергоносіїв може вплинути на Кремль. Але [представник Білого дому] визнав, що удар по експорту російських енергоносіїв матиме глобальні наслідки”, – пише видання Argus Media, розповідаючи про брифінг анонімного чиновника з Білого дому, присвяченому переговорам із Москвою.
“Події на ринку енергоносіїв відбиваються на наших людях, на європейцях, у всьому світі. Це буде враховано в нашому аналізі і в наших діях у відповідь, як враховується і на інших напрямках нашої зовнішньої політики. Але більше я вам зараз нічого сказати не можу”, – цитує ЗМІ представника Білого дому.
Інші видання повідомляють, що чиновник знову пообіцяв, що Росія заплатить дуже серйозну ціну за напад на Україну, але не уточнив, яку саме. Крім того він сказав, що в результаті Росія отримає саме те, проти чого протестує: нарощування сил НАТО біля її кордонів.