Уряд вирішив посилити покарання для тих, хто оформлює співробітників “в тіні” і затримує виплати зарплат

У Кабміні зазначили, що першими під підозру потраплять ті компанії, де співробітникам поголовно виплачують мінімальну зарплату, адже за офіційними даними в країні середня зарплата на рівні в 9170 гривень.

Після проведення інспекторами перевірок, Держпраці почне виписувати штрафи, а відповідати за виконання даних постановлень буде Державна виконавча служба.

Популярне: Я – готовий”: Вакарчук зробив гучну заяву про президентство

“За перші півроку нинішнього року до відповідальності було притягнуто 8,8 тисячі громадян, які здійснювали підприємницьку діяльність не офіційно. Через це їм довелося додатково сплатити 9,3 млн податків і 10,6 млн єдиного внеску”, – відзначили в ГФС.

У Пенсійному фонді підрахували, що через роботу “в тіні” держава в минулому році втратила 30 мільярдів гривень. Згідно зі статистикою, сьогодні в Україні кожен третій працює на тіньову економіку, а найбільше таких працівників в сільському господарстві і торгівлі.

Уряд готує подібні перевірки для того, щоб українці могли претендувати на гідні пенсії. Однак, в Кабміні не змогли чітко відповісти, чому раніше не проводили їх.

Тепер інспектор може прийти з перевіркою без попередження в будь-який час. Йому дозволено заходити в будь-які приміщення, в тому числі і службові. Недопуск інспектора буде каратися штрафом – керівництву доведеться заплатити відразу 3 мінімальні зарплати. Якщо інспектора не допустили вже за виявленими порушенням, то доведеться сплатити штраф в 100-кратному розмірі від “мінімалки” (372 тисячі).

Крім цього, інспектору дозволено вести фото- і відеозйомку під час перевірки. Але він не може вимагати у керівництва документи для передачі їх третім особам. Також інспектору заборонено вилучати техніку, розголошувати комерційні таємниці і займатися перевіркою питань, які повинні бути розглянуті в судовому порядку. Мінімальний термін перевірки – два дня, а максимальний – 10.

Керівництву підприємства також загрожує великий штраф в наступних випадках:

  • якщо працівника допустили до процесу без оформлення трудового договору
  • якщо співробітник був оформлений на неповний робочий день, але виконує свої обов’язки протягом повного дня
  • якщо співробітнику виплачували зарплату без нарахування і сплати єдиного соціального внеску


В такому випадку доведеться заплатити штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат (111690 гривень). Варто також відзначити, що санкції нараховуються за кожного співробітника, якого неправильно оформили.