МЗС України розширило рекомендації для громадян, які перебувають у Казахстані.

Міністерство закордонних справ України рекомендує українцям, які перебувають на території Казахстану, не залишати місця проживання без нагальної потреби та завжди мати із собою документи, що посвідчують особу.

“У зв’язку із подіями в низці регіонів Республіки Казахстан Міністерство закордонних справ України рекомендує українським громадянам, які перебувають на території цієї країни, постійно відстежувати інформацію про розвиток ситуації, виявляти підвищену пильність та обережність, неухильно дотримуватися вказівок та розпоряджень представників місцевої влади та правоохоронних органів, не залишати місця свого проживання без нагальної потреби, завжди мати із собою документи, які посвідчують особу”, – зазначено в повідомленні прес-служби МЗС.

Акції протесту в Казахстані, які розпочались на початку січня через підвищення цін на скраплений газ, переросли у заворушення. Із 5 січня у Мангістауській області та місті Алмати встановили надзвичайний стан, а також комендантську годину. Станом на ранок 5 січня президент Касим-Жомарт Токаєв оголосив про відставку уряду.

Політичний експерт Олександр Кочетков перерахував головні характерні особливості нинішніх масових протестів у Казахстані і порівняв те, що відбувається там з Україною і Білоруссю.

“Причина – внутрішня, як і в Україні, і в Білорусі. Це, перш за все, явна несправедливість у розподілі суспільних багатств. Плюс погані рішення влади без нормального пояснення їх причин населенню”, – написав він Facebook.

Також Кочетков зазначив, що протести в Казахстані носять не економічний і не політичний підтекст.

“І в Казахстані, і в Білорусі, і у нас активною частиною протестів є націоналісти, причому, радикалізм казахів порівняємо з нашим “Правим сектором”, – стверджує експерт.

Крім того, він також вважає, що влада в Нур-Султані в рази слабша за владу в Мінську, а реальної підтримки у неї менше, ніж свого часу було у президента-втікача України Віктора Януковича.

“Казахи найбільш швидко, швидше навіть українців, перейшли до прямого протистояння з силовиками і захоплення адміністративних будівель. І частина силовиків вже вважала за краще не брати участь у такому протистоянні”, – додав політолог.

Також Кочетков зазначив, що протести в Казахстані тиснуть за інтересами РФ і Китаю.

“Нас безпосередньо не стосуються, але Україна на їхньому тлі може піти на другий план міжнародного порядку. Чим може скористатися РФ”, – написав він і спрогнозував перемогу протестів і переформатування влади з подальшою дерусифікацією.

“Не думаю, що Кремль спробує анексувати північні області Казахстану – сил недостатньо. Але біженців звідти буде безліч, в тому числі, і в Україну. До цього треба готуватися”, – підсумував Кочетков.