Пентагон схвалив угоду з компанією SpaceX про покупку для України Starlink, які засновник компанії Ілон Маск не зможе відключати.
Про це пише The New York Times із посиланням на джерела.
У публікації йдеться, що у червні 2023 року очільник Міністерства оброни США Ллойд Остін схвалив угоду Пентагону про купівлю від 400 до 500 нових терміналів та послуг Starlink.
За словами двох джерел, ознайомлених з договором, Пентагон отримує контроль над налаштуваннями сигналів Starlink на території України, щоб нові пристрої мали можливість реалізувати поставлені цілі.
Як зазначається, це було зроблено для того, щоб забезпечити Україні термінали та послуги для виконання завдань без остраху переривання зв’язку.
Видання нагадує, що Маск відключав доступ до деяких терміналів Starlink в Україні.
За інформацією двох джерел, наприкінці 2022 року близько 1300 терміналів Starlink, придбаних через британського постачальника, перестали працювати в Україні після того, як уряд не мав змоги здійснити щомісячну оплату в розмірі $2500 за кожен.
Крім того, за даними видання, доступ до Starlink також змінювався залежно від ходу війни, оскільки Росія завойовувала території, а Україна виборювала їх повернення.
В залежності від того, як лінія фронту змінювалася, Маск використовував геолокації, щоб обмежити доступність Starlink на передовій.
«Це викликало проблеми. Коли восени українські війська спробували відбити і міста, зокрема Херсон, у районах, контрольованих Росією, для зв’язку їм знадобився доступ до Інтернету. Федоров та військові надіслали Маску та співробітникам SpaceX листи з проханням відновити сервіс у районах, де наступала армія», – йдеться у статті NYT.
Як зазначається, зараз в Україні понад 42 000 терміналів Starlink використовуються військовими, лікарнями, підприємствами та гуманітарними організаціями.
Також підкреслимо, що засновник компанії SpaceX Ілон Маск відхилив прохання українських військових включити Starlink біля Криму, що вплинуло на стратегію ведення війни.
Маск кілька разів обмежував доступ до Starlink під час війни. Минулого року він відхилив прохання України надати доступ до Starlink поблизу Криму, щоб вона могла відправити начинений вибухівкою морський безпілотник на російські кораблі, пришвартовані в Чорному морі, сказали дві людини, знайомі з переговорами.
Як зазначається, пізніше Маск сказав, що Starlink не можна використовувати для ударів безпілотниками на великих відстанях.
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров вважає, що несправедливо дорікати Маску.
За його словами, коли в листопаді Україна зазнавала сильних бомбардувань й зіткнулася з великими перебоями у подачі електроенергії, Маск допоміг прискорити доставку близько 10 000 терміналів Starlink.
“SpaceX та Ілон Маск своїми справами показали, на чиєму вони боці”, – заявив Федоров.
Нагадаємо, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну український міністр цифрової трансформації Михайло Федоров попросив Ілона Маска надаи Україні “Starlink” – Маск відгукнувся і вже 28 лютого Україна отримала перші станції супутникового інтернету, поставки яких продовжилися в березні.
Завдяки обладнанню Starlink у Київській області після виходу російської армії звідти вдалося відновити зв’язок для жителів Ірпеня та Романівки.
20 квітня Федоров повідомив, що регулятор дозволив використовувати термінали Starlink усім категоріям користувачів, а не лише критичній інфраструктурі.