Відповідний законопроект №8322 розглядає профільний комітет Ради. У разі, якщо документ підтримають, бюджет Пенсійного фонду може поповниться на мільярди гривень, правда, пенсії українців, які заплатять більше, при цьому не зростуть.
Більше 160 мільярдів гривень планують виділити з бюджету Пенсійного фонду в наступному році. Ця сума порівнянна з п'ятьма траншами МВФ і витратами на субсидії за три роки. Хоча в ідеалі з державного бюджету на пенсії не повинні витрачати ні копійки. Справа в тому, що в Україні працює солідарна система – внески із зарплат відразу ж потрапляють в Пенсійний фонд і цих грошей повинно вистачати на виплати. Це в ідеалі. Насправді ж через зарплати в конверті і складної демографічної ситуації ті хто працює не можуть утримувати пенсіонерів тільки своїми внесками.
Популярне: “Я – готовий”: Вакарчук зробив гучну заяву про президентство
Ще кілька місяців тому Міністерство соцполітики знайшло варіант, який дозволить додатково зібрати 5 млрд грн з багатих. Зараз соціальний внесок (ЄСВ) 22% (гроші, які надходять у Пенсійний та інші фонди) сплачують тільки з певної частини зарплати. З тієї, яка не перевищує 15 мінімалок. На даний момент це 55,8 тис. грн. Тобто якщо заробляти 55 тис. грн, то ЄСВ потрібно буде заплатити зі всієї суми, а якщо отримувати 100 тис. грн, то тільки з 55,8 тис. Інші 44,2 тис. грн фактично звільняються від внеску.
І логіка в таких правилах дійсно є. Максимальна пенсія, яку можуть отримати українці – 13,7 тис. грн. Навіть якщо платити податки з зарплати в 1 мільйонів грн, все одно пенсія буде не більше 13,7 тис. грн. Тому подібне обмеження зрівнює пропорцію між внесками і отриманою вигодою (пенсією). Однак, з іншого боку, внесок із зарплати – частина соціальної відповідальності будь-якого українця. Це гроші, за рахунок яких живуть всі пенсіонери. Тому розглядати солідарну систему в якості інвестицій не зовсім коректно. Цією логікою і керувалися автори законопроекту №8322. Вони пропонують зобов'язати багатих платити більше.
На загальний дефіцит Пенсійного фонду отриманий додатковий прибуток кардинально не вплине.
За рахунок чого планують отримати додаткові кошти
Зараз ЄСВ сплачується з суми до 15 мінімалок, згідно законопроекту – 25 мінімальних зарплат. Це дозволить обкладати ставкою 22% до 104,2 тис. грн. На решту суми пропонують використовувати регресивну шкалу. Це означає, що ставка буде знижуватися разом із зростанням суми.
- 22% – якщо зарплата до 104,2 тис. грн (25 мінімалок)
- 20% – на суму зарплати від 104,2 тис. до 219,9 тис. грн (від 25 до 70 мінімалок)
- 17% – на суму зарплати від 219,9 тис. до 625,5 тис. грн (від 70 до 150 мінімалок)
- 15% – на суму зарплати від 625,5 тис. до 834 тис. грн (від 150 до 200 мінімалок)
- 10% – на суму зарплати від 834 тис. до 1,121 мільйонів 125 тис. грн (від 200 до 270 мінімалок)
- 5% – на суму зарплати від 1,121 мільйонів 125 тис. грн (від 270 мінімалок)
Крім того, документом пропонується повернути путівки в санаторії тим хто працює. «Укладати угоди з лікувально-профілактичними закладами та окремими лікарями на обслуговування потерпілих на виробництві, а також угоди з санаторно-курортними закладами для лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей», – йдеться в проекті закону.
Відправляти в санаторії працівників планують за рахунок Фонду соціального страхування (він також отримує кошти з ЄСВ). Гроші на це планують отримати в тому числі за рахунок збільшення надходжень від працюючих з високими зарплатами.