У понеділок президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Реджепом Таїплом Ердоганом, президентом Туреччини, який попередньо переміг на виборах.

Повідомили про це пресслужби обох держав. Зеленський зазначив у своєму твіттері, що під час телефонної розмови він високо оцінив особисту роль Ердогана у забезпеченні продовольчої безпеки світу через продовження Чорноморської зернової ініціативи.

“Співпраця України й Туреччини важлива та дієво сприяє добробуту наших народів і міжнародній стабільності. Будемо й надалі розвивати її та спільно працювати над посиленням безпеки регіону, Європи та світу!” – додав голова держави. 

Відомо, що у короткому повідомленні канцелярії турецького президента вказано, що Зеленський привітав Ердогана з перемогою на виборах, а також обговорив “події в російсько-українській війні та регіональні питання”. Нагадаємо, згідно з результатами як державного агентства Anadolu, так і опозиційного ANKA, Ердоган випередив свого конкурента, опозиційного лідера Кемаля Киичдароглу за підсумками другого туру виборів.

Раніше в понеділок турецький президент провів телефонні розмови із президентом США Джо Байденом.

У телефонній розмові з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, президент США Джо Байден висловив бажання, щоб Анкара відмовилася від своїх заперечень щодо вступу Швеції до НАТО. Цю інформацію наводить агентство Reuters, посилаючись на президента США.

Байден зателефонував Ердогану, щоб привітати його з перемогою на президентських виборах у Туреччині в неділю. За словами Байдена, у розмові в понеділок Ердоган повторив бажання Анкари купити винищувачі F-16 у США.

“Я говорив з Ердоганом. Я привітав Ердогана. Він все ще хоче попрацювати над чимось, над F-16. Я сказав йому, що ми хочемо укласти угоду зі Швецією, тож давайте це зробимо. І ми знову будемо на зв’язку один з одним”, – сказав Байден журналістам перед від’їздом з Білого дому до штату Делавер.

У відповідь на запитання, чи має він очікування щодо зрушень у питанні членства Швеції в НАТО з боку Ердогана, Байден підтвердив, що обговорював цю тему з турецьким президентом.

“Я піднімав це питання з ним. Ми поговоримо про це більше наступного тижня”, – зауважив він.

Нагадаємо, Швеція і Фінляндія подали заявки на членство в НАТО минулого року, але Туреччина і Угорщина все ще не схвалили заявку Швеції.

Туреччина бажала придбати в США винищувачі F-16 на суму 20 мільярдів доларів, а також майже 80 модернізаційних комплектів. Однак укладення угоди затягнулося через заперечення з боку Конгресу США, якому не сподобалась відмова Анкари щодо підтримки розширення НАТО. Адміністрація Байдена багаторазово заявляла, що підтримує цю угоду.

У той же час, Конгрес США схвалив значно менший військовий пакет на суму 259 млн доларів, який включав оновлення програмного забезпечення авіоніки для наявного парку турецьких винищувачів F-16. Це сталося кілька днів після ратифікації Туреччиною вступу Фінляндії до НАТО.

Адміністрація Байдена повторно відкидала будь-які звинувачення про “послугу за послугу” між продажем F-16 і розширенням НАТО, незважаючи на те, що міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу в січні заявив, що американська сторона однозначно дала зрозуміти, що Конгрес позитивно ставитиметься до заявок щодо НАТО.

Туреччина ратифікувала вступ Фінляндії до НАТО наприкінці березня, але продовжує заперечувати проти вступу Швеції, заявляючи, що Стокгольм переховує членів бойових угруповань, яких вона вважає терористами. 

Додамо, Угорщина також ще не схвалила заявку Швеції.

Приєднання Швеції до НАТО до середини липня, коли Альянс має провести саміт лідерів у Литві, є одним з головних пріоритетів для Вашингтона.