Угорщина підписала довгостроковий контракт з російською компанією “Газпром” на постачання газу в обхід України. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба обіцяє, що Україна відповість на цей удар.

Як повідомили в прес-службі “Оператор газотранспортної системи України”, ОГТСУ готовий виконувати свої зобов’язання і забезпечувати транзит законтрактованих 25 млн кубометрів газу на добу в напрямку Угорщини.

“Угорщина десятиліттями отримувала газ майже виключно через Україну, і наша країна жодного разу не порушувала умов поставки газу, зарекомендувавши себе як надійний партнер, — зазначили в прес-службі.

— Що стосується фізичних обсягів транзиту, то зараз ми бачимо, що угорський оператор продав потужності на вхід в Угорщину з боку України в розмірі близько 3 млн кубометрів на добу. Це дає всі підстави сумніватися у відповідності фізичних обсягів транзиту в напрямку Угорщини чинним контрактом. Проте, додаткові обсяги ще можуть в майбутньому докуповуватися на аукціонах на більш короткі періоди”.

Представники ОГТСУ підкреслюють, що диверсифікація маршрутів постачання газу — це, зокрема, питання енергетичної безпеки. І сподіваються, що транзит газу по території України в напрямку Угорщини буде продовжений.

“Зараз існують численні випадки використання російського газу і обхідних газопроводів як політичних інструментів. Це призводить до збільшення вразливості європейських газових ринків, зловживанню домінуючим становищем, значного коливання цін тощо, — зазначають в ОГТСУ.

— Що стосується забезпечення газом західних регіонів України, то ситуація з Угорщиною не вплине на безперебійність транспортування газу в даному напрямку”.

“Історія про те, як Угорщина обійшла Україну, закуповуючи тепер транзит через” Турецький потік “, через Австрію, можливо, є сюрпризом для нинішнього українського МЗС. Але подібний результат передбачали багато хто, в першу чергу, західні експерти”, — зазначає політтехнолог, директор компанії стратегічного консалтингу Berta Communications, магістр міжнародних відносин (King’s College London 2004) Тарас Березовець для видання “Коментарі”.

За його словами, подібна поведінка Угорщини пояснює курсом, який давно обрав її прем’єр Віктор Орбан: відносини з ЄС і НАТО перебувають в одній площині, відносини з РФ — в інший.

“Угорщина завжди в ЄС перебувала в таборі країн, які виступали проти антиросійських санкцій, — нагадує експерт. — І зараз ми бачимо, як вона тихою сапою, користуючись, що великі гравці зайняті своїми проблемами (вибори, пандемія, військові конфлікти), домовляється окремо, сепаратно з Росією — отримувати газ в обхід України.

Тарас Березовець упевнений: проблема глобально в тому, що США усунулися від ролі світового поліцейського, який стежить за поведінкою, в тому числі країн-союзників. “А за Байдена відмова від зобов’язань Америки (і ситуація з “Північним потоком-2”, і ситуація з Афганістаном) стала особливо очевидною, — зазначає експерт.

— Подивившись на приклад Німеччини, яка з американської згоди зрадила українські інтереси (ПП-2), Угорщина вчинила так само. Адже якщо це можна зробити Німеччині, чому не можна Угорщині?”

Україні, за словами Тараса Березовця, потрібно готуватися до практично повного припинення транзиту російського газу через свою територію. Це неминучий наслідок тих змін, які відбуваються в США, в країнах ЄС останні півроку.

“Ми втратимо практично весь транзит. Можливо, нам залишиться тільки Польща, яка хоч і судиться з “Газпромом”, але якщо будуть вигідні їй умови поставок через ПП-2, рано чи пізно віддасть перевагу йому. Ну, а всі загрози в бік західних союзників з боку України мають бути продумані, зважені. Слід розуміти наслідки, — акцентує експерт. — Та ж Угорщина вже показала, що може створити проблеми, довгий час блокуючи спільне засідання Комісії Україна-НАТО. Таку позицію Будапешта зміг зупинити свого часу тільки окрик з Вашингтона — від адміністрації Трампа. Чи буде зараз такий окрик на нинішні сепаратні дії Угорщини? Навряд чи…”