Президент Литви Ґітанас Науседа під час візиту до Португалії заявив, що на саміті НАТО, який відбудеться влітку у Вільнюсі, обговорюватимуть можливість членства України в Альянсі.
Науседа обговорив із прем’єр-міністром Португалії Антоніу Коштою підготовку до липневого саміту НАТО у Вільнюсі, питання безпеки та оборони, санкції ЄС проти Росії.
Інформуючи про підготовку до саміту НАТО у Вільнюсі, Науседа наголосив, що це буде історична можливість ухвалити ключові рішення для безпеки Альянсу.
“Важливо домовитися про збільшення видатків на оборону, зміцнення протиракетної та протиповітряної оборони, а також надіслати потужний меседж щодо співпраці України з НАТО та її членства в євроатлантичній архітектурі безпеки”, – сказав президент Литви.
Він також зазначив, що необхідно посилювати співпрацю країн НАТО у боротьбі з російською пропагандою та дезінформацією.
“Я очікую, що на саміті НАТО у Вільнюсі в липні будуть прийняті рішення. І ми дуже сильно сподіваємося, що цей саміт буде присвячений не лише нашій власній безпеці, але й безпеці України – у сенсі, що також буде знайдено якісь формулювання щодо очікувань України більш тісніше інтегруватися в НАТО”, – проінформував він.
За словами президента Литви, наразі він не може сказати, що на саміті у Вільнюсі союзники обговорюватимуть повноцінне членство України в НАТО, “але ми маємо знайти якісь нові формулювання та речення, щоб дати надію нашим друзям в Україні”.
“Тому що кожного разу повторювати те, що ми сказали на саміті у Бухаресті у 2008 році – “Ми тримаємо двері відкритими” – цього вже недостатньо”, – заявив Науседа.
Зокрема, він додав, що під час нещодавнього візиту до Львова спільно з президентом Польщі вони також отримали чітке повідомлення від української сторони з цього приводу, яке звучало наступним чином: “Будь ласка, не говоріть, що двері відкриті, бо ми не можемо знайти ці двері. Де вони?”.
Коментуючи питання щодо можливих часових рамок набуття Україною членства в НАТО, президент Литви висловив переконання, що це може відбутися вже “через кілька років”. Однак важливим тут буде відданість союзників прагненню надати Україні членство, але також і успіх Україні у розв’язаній Росією війні.
Нагадаємо, що раніше Зеленський вже заявляв про бажаний вступ України до НАТО аби заручитись допомогою в протистоянні російській агресії.
Зокрема, ще на початку року президент України Володимир Зеленський виступив по відеозв’язку перед парламентом Литви з нагоди Дня Свободи – 32-ї річниці штурму радянськими військами Вільнюської телевежі після проголошення виходу Литви зі складу СРСР.
Звертаючись до литовських парламентарів, Володимир Зеленський зазначив, що 32 роки тому литовці не просто захищали будівлю телецентру, парламенту та інших об’єктів.
“Ви тоді захистили свій історичний вибір. І зараз ми з вами теж ідемо до перемоги. До фінальної перемоги над імперією. Росія більше не зможе диктувати нічого народам Європи, коли ми закінчимо цю війну однозначною поразкою агресора”, – заявив глава держави.
За його словами, 2023 рік – це вирішальний рік для того, щоб остаточно покінчити з російським терором.
“Нам потрібні невідкладні рішення, щоб вигнати російську армію з нашої землі. Це стосується насамперед сучасних танків, ефективної артилерії. Нам потрібні нові санкційні рішення, які підтримуватимуть постійний і нездоланний тиск на державу-агресора і на всіх економічних суб’єктів, які забезпечують продовження агресії. І нам потрібен міжнародний трибунал, який дозволить притягнути до відповідальності тих, чий злий розум породив цей злочин, цю війну”, – заявив Зеленський.
Президент України також висловив власні сподівання на те, що саміт НАТО, який пройде у Вільнюсі в липні, стане доленосним для всієї євроатлантичної спільноти. “Зробимо все, щоб саміт таким і був. І зробимо разом”, – сказав президент.
А також Зеленський подякував литовській стороні за підтримку.