Міжнародна робоча група з гарантій безпеки для України під співголовуванням керівника Офісу Президента Андрія Єрмака та колишнього генерального секретаря НАТО Андерса Фога Расмуссена провела друге засідання, де обговорила проєкт плану рекомендацій щодо майбутніх гарантій безпеки для України.

Про це повідомляє пресслужба ОП.

“Група вважає, що НАТО й Стаття 5 Вашингтонського договору залишаються золотим стандартом гарантій безпеки. У зв’язку з цим курс на членство в Альянсі закріплений в Конституції України. У проміжний період, поки Україна не стане повноправним членом НАТО, основною гарантією буде її здатність стримати майбутню агресію та у разі потреби – захистити себе й відновити свій суверенітет, територіальну цілісність і безпеку”, – йдеться в повідомленні.

Проте для досягнення цього, на думку групи, знадобиться взаємопов’язана система багатосторонніх і двосторонніх належним чином ратифікованих угод між Україною та державами-гарантами. Документи, зокрема, сприятимуть розбудові та зміцненню сил оборони України.

Єрмак зазначив, що Україна показала, як здатна боротися з однією з найбільших армій світу. З іншого боку, світ побачив, на що здатна піти сьогодні рф.

Тому система гарантій має забезпечити максимальні спроможності для самозахисту України, а також комплексну та всебічну підтримку у разі як безпосередньої агресії, так і її загрози.

Він також зазначив, що міжнародні гарантії безпеки надзвичайно важливі для післявоєнної відбудови та подальшого економічного розвитку України.

«Після війни наша країна повинна стати гарантовано безпечною. Надзвичайно важливо, щоб повернулись усі українські громадяни, які були вимушені виїхати за кордон через широкомасштабне розширення російської агресії. Щоб інвестори з усього світу, включно, звичайно, з українськими, могли впевнено приводити сюди власні капітали. Нам потрібно кардинально підвищити рівень іноземних інвестицій, навіть у порівнянні з довоєнними роками», – сказав Єрмак.

У свою чергу Андерс Фог Расмуссен підкреслив, що «стабільність у євроатлантичному регіоні переплітається зі стабільністю та безпекою України.

«Якщо війна в Україні не буде закінчена, наслідки цього відчує весь регіон і світ. Ось чому для міжнародної спільноти доцільно – не лише морально, а й стратегічно – рішуче підтримувати безпеку України. Ми розглядаємо попередні моделі, але модель гарантій для України буде унікальною та адаптованою до конкретних потреб країни», – наголосив він.

В ОП проінформували, що члени робочої групи діють як експерти від свого імені та не представляють уряди своїх країн або організацій, в яких вони працюють.

Як повідомлялося, 1 липня відбулося перше засідання консультаційної групи з напрацювання гарантій безпеки України. Андрій Єрмак повідомляв, що Міжнародна робоча група підготує перший документ щодо безпекових гарантій для України до кінця цього місяця.

Зі свого боку співголова групи, ексгенеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив про необхідність гарантувати безпеку України на період руху до НАТО.

“Нові гарантії мають бути набагато потужнішими, ніж у Будапештському меморандумі. Ми маємо надавати зброю та економічну допомогу, щоб забезпечити перемогу України у цій війні”, – сказав він.

Зауважимо, на думку президента України, кращих гарантій безпеки за ті, які може забезпечити НАТО, у світі не існує.

«Кращих гарантій безпеки поки що ніхто не вигадав. Ми готові йти до будь-якої структури, яка забезпечить для нас припинення війни і гарантії безпеки. Окрім НАТО, інших гарантій безпеки я поки що не бачу. Ми не відмовлялися від цього шляху, але цей шлях, весь світ свідок, від нас цей шлях не залежить, а питання відкритих дверей залежить тільки суто від держав-членів НАТО», – зазначив Зеленський в інтерв’ю американському телеканалу СNN.