Преображення Господнє святкується щороку в один і той же день – 19 серпня. Це одне з двунадесятих свят православної церкви. У народі цей день також називають Яблучний Спас.

Свято Преображення Господнього належить до дванадесятих, тобто найважливіших після Пасхи церковних свят, які пов’язані з життям Ісуса Христа і Діви Марії. Дізнайтеся, що обов’язково потрібно зробити 19 серпня і чому цей день називається Яблучним Спасом.

Популярне: Яблучний Спас 19 серпня: Чого не варто робити в цей день, щоб не накликати на себе горе


Преображення Господнє: суть свята

Свято Преображення Господнього має свою історію і значення. Це символ з’єднання в Христі божественної і людської природи. У православ’ї свято також називається Спас на горі.

Згідно з Євангелієм, цього дня Ісус Христос зійшов на гору Фавор, щоб помолитися, з трьома своїми учнями – Петром, Яковом та Іваном. Апостолів раптово охопив сон, а коли вони прокинулися, то побачили, що Христос преобразився, його одяг став білим, а від усього вигляду його виходило світло.

Біля Христа з’явилися пророки Мойсей та Ілля, а голос з неба сказав, що Ісус – улюблений син Бога. Ця подія явила божественну сутність Христа, яка з’єднується в ньому з людською природою.

У народі свято Преображення Господнього зветься Другий Спас, або Яблучний Спас. Така назва пішла від того, що в Ізраїлі і південних християнських країнах до часу свята як раз зріє виноград. З’явилася традиція нести в храм грона винограду і колосся для благословення і в знак подяки Богу.

Оскільки в Україні виноград не такий популярний, то до церкви несуть для освячення яблука, які як раз в достатку достигають до цього часу. У храмі священики навіть читають спеціальну молитву – «На освячення начаток овочів (плодів)».

Що потрібно робити 19 серпня?

Святкування Преображення Господнього віруючі починають з ранкової церковної служби. Під час богослужіння в центр храму виноситься хрест. Здійснюється Хресний хід та освячення плодів. Священнослужителі та прихожани надягають одяг білого кольору, адже білосніжний колір – символ свята Преображення.

Навіть люди, далекі від церкви, на Яблучний спас зазвичай йдуть до церкви, щоб освятити фрукти – яблука, груші, сливи, виноград. Плоди прийнято збирати рано вранці і нести в храм в красивих кошиках.

На свято Преображення Господнього печуть і пироги з фруктовими начинками, найчастіше з яблуками. Пироги роблять пісними, адже свято припадає на час Успенського посту. Крім того, господині роблять всілякі заготовки з яблук: сушать, варять варення і повидло.

З 19 серпня, як вважається, можна вживати в їжу яблука та інші фрукти. Якщо до цього дня ви ще не пробували яблука в цьому році, то можна загадати бажання, почастувавшись яблуками з медом на Спас.

Оскільки 19 серпня ще триває Успенський піст, то в цей день забороняється їсти м’ясо, яйця та інші непостние продукти, а також шумно відзначати свято.

Ще один головний звичай свята Преображення Господнього – це частування жебраків і безпритульних людей. У цей день прийнято ділитися зібраним урожаєм з незаможними.

Зібрані плоди несуть і на кладовища на могили покійних родичів. Залишають частування і на закинутих могилках, на які ніхто не приходить.

19 серпня в народі асоціюється з початком осені, тому ще день називається «перші Осеніни». За традицією, в цей день виходили в поле і проводжали Сонце. Якщо ви міський житель, то можна знайти відкрите місце, звідки зручно спостерігати захід, щоб попрощатися з літом.