Чи має ЗСУ шанс на прорив російської лінії оборони, пише Кореспондент.
Про настання ЗСУ у Херсонській області та інших частинах півдня України голова прес-центру Сил охорони та оборони Південь Наталія Гуменюк оголосила 29 серпня. Тим часом про подробиці цієї операції досі відомо небагато. Українські ЗМІ пишуть про прорив першої лінії російської оборони в Херсонській області, а Міноборони РФ заявляє про “невдалу” спробу української сторони провести наступ у Миколаївській та Херсонській областях на трьох напрямках та називає цифри знищеної бойової техніки та особового складу ЗСУ.
Зазначимо, що За словами британського військового аналітика Джастіна Крампа, “становище на фронті поки що приховує димова завіса боїв”, проте “масштаб того, що ми бачимо зараз, набагато більший за те, що ми бачили раніше”. “Схоже, що за масштабами ця наступальна операція справді відповідає тому, що хотів український президент”, – констатує він.
Про те, що Володимир Зеленський доручив українським військовим підготувати план операції щодо повернення південних територій країни, окупованих російською армією, голова Міноборони України Олексій Рєзніков розповів 10 липня в інтерв’ю британській газеті The Times. Крамп упевнений: у Києва “були політичні завдання та терміни, щоб досягти своїх цілей у південному регіоні”. Україна хотіла досягти певних успіхів у районі Херсона до того, як Росія зможе провести там якийсь референдум у вересні, пояснює він.
Зі свого боку, Бен Ходжес, генерал-лейтенант армії США у відставці, відповідаючи на запитання DW про те, чи можна вважати поточні події на півдні України початком контрнаступу ЗСУ, зазначив: “Ми не впевнені. Український Генштаб зробив дуже хорошу роботу із захисту інформації. Про росіян ми знаємо більше, ніж про те, що роблять українські військовослужбовці”.
Шанси ЗСУ на прорив на півдні України
При цьому Ходжес вважає ЗСУ здатними на проведення успішного наступу. “Вони протистояли бажанню кинути додаткову техніку та живу силу на полі бою, акумулюючи сили, які були б готові розпочати атаку, як тільки для цього з’являться відповідні умови”, – наголошує генерал-відставник.
Як приклади необхідних для контрнаступу приготувань він називає взяття наприкінці липня тактичне оточення російського угруповання . “Думаю, якщо Україна дійсно почне наступ, то час і місце для нього були обрані правильно”, – констатує він.
Роль західної зброї в Україні
Опитані DW експерти сходяться на думці, що важливу роль у формуванні поточної ситуації на фронті відіграли постачання західних озброєнь, зокрема РСЗВ HIMARS, які зараз активно залучають ЗСУ.
Останнім часом можна було спостерігати ефективне використання РСЗВ HIMERS та інших систем озброєнь у ході так званих формуючих операцій – коли знищується російська логістика, артилерія, ракети, командування, – вказує американський відставний генерал Ходжес. – Є відчуття, що за цим буде щось велике , але ми не маємо впевненості. Ми дізнаємося більше протягом найближчих кількох днів.
Водночас британський військовий аналітик Джастін Крамп, коментуючи доступні кадри боїв в Україні, зазначає, що на них видно і поставлені Заходом бронетранспортери.
Загалом це виглядає як цілком значущий загальновійськовий наступ з використанням танків, літаків, вертольотів та артилерії, спрямований на те, щоб досягти хоча б обмеженого прориву лінії фронту з Росією, – додає Крамп.
Зі свого боку, Бредлі Боумен із американського аналітичного центру Фонд демократій (FDD) нагадує про те, що лише від США із січня 2021 року Україна отримала військову допомогу на 13,5 млрд доларів. Зараз Київ перебуває під тиском, оскільки від нього очікують, що українська армія “не просто триматиме оборону, а й перейде в наступ”, вважає він.
Українці використовували отриману зброю за призначенням, і в деяких місцях – я не хочу перебільшувати – вони почали переходити в контрнаступ: на півдні, в районі Херсона, – розмірковує Боумен. – І це з огляду на те, що росіяни перегрупувалися і передислокували туди свої війська.