Найманці з групи “Вагнера” мають можливість розвідувати критичну інфраструктуру в Польщі чи країнах Балтії та виконувати диверсії.  

 
Про це в етері одного медіа розповіла аналітикиня Польського інституту міжнародних відносин Анна Марія Дайнер. 

Вона нагадада слова самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка, який нещодавно говорив про “гастролі” найманців Пригожина до Варшави та Жешува. За словами Анни Марії Дайнер, через майбутні вибори та позицію держави в НАТО, Польща займає дуже високе місце в кремлівському списку країн, які підлягають гібридним атакам. 

Анна Марія Дайнер зазначила, що не виключає двох сценаріїв. Перший з них — найтемніший і найважчий для реалізації. 

“Це може здатися трохи страшним, але краще бути до цього готовим. Варто зазначити, що білоруські та російські служби тісно співпрацюють і часто зустрічаються. Росіяни мають зелене світло діяти в Білорусі. Найманці з групи “Вагнера” мають можливість розвідати критичну інфраструктуру в Польщі чи країнах Балтії та здійснити диверсію”, — оцінила експертка. 
 

Другий сценарій може стосуватися ситуації на східному кордоні ЄС і НАТО. “Група “Вагнера” продовжує працювати в Африці. Можливо, вони хочуть заробити на огидній і бридкій інструменталізації міграції, тобто відправці людей на цей кордон. Це один із варіантів”, — зазначила вона.  

Наступний можливий сценарій може бути ще небезпечнішим: “Перестрілки на кордоні ще не було. Найманці можуть спробувати це зробити. Тоді Білорусь зможе пояснити, що це не їхні служби і армія. Як би тоді відреагували наші служби? Все це необхідно враховувати. 

Водночас, експерт-міжнародний Тарас Семенюк вважає, що нещодавні заяви Олександра Лукашенка про ймовірну прогулянку “вагнерівців” до Польщі є одним із перших етапів інформаційно-психологічної операції. 

Таким чином він прокоментував нещодавній діалог у Санкт-Петербурзі білоруського та російського диктаторів про те, ніби “вагнерівці”, які зараз перебувають у Білорусі, дуже просяться сходити на “екскурсію” до Варшави й Жешува. 

За словами Семенюка, заяви Лукашенка про прогулянку “вагнерівців” до Польщі є одним із перших етапів так званої ІПСО (інформаційно-психологічної операції), аби породити серед поляків відчуття паніки, що війна добирається й до них. 

“Війна Польщі не загрожує. Польща абсолютно буде готовою до цього. В генштабі Польщі, напевно, їдять попкорн і сміються з того, що два підстаркуватих диктатори, які вже фактично здають позиції, щось собі там фантазують. Поляки не сприймають це серйозно, – навпаки, вони готуються”, – зазначив Семенюк в етері одного з українських медіа. 

Водночас, на його думку, не варто списувати “вагнерівців” як політичний фактор впливу всередині Росії. “Саме Пригожин показав, що може зробити у РФ людина зі зброєю в руках. У Росії побутує певне розуміння: “той, хто має зброю, має владу”. Не той, хто дотримується закону, а той, хто має владу. Право сили домінує над силою права. Це і є Росія. Ти маєш у руках гранатомет і ти встановлюєш силу в тому місці, де перебуваєш”, – наголосив експерт. 

Аналітик також висловив переконання, що політичні амбіції Пригожина можуть бути обмежені, радикалізовані в політичну партію чи рух, але для України це нічого не змінить. 

“Ми бачимо зараз двох різних радикалів (Пригожина і Гіркіна – ред.), які можуть претендувати на певні політичні процеси в Росії. Зараз вони на ходу. Кожен із них має свої певні цілі. Ці два рухи пробиватимуться далі в політичні треки. Нас це не радує і не тішить. Бо ми знаємо їх обох. І це нічого якісного в плані політичних змін не принесе, на жаль. Корінь війни Росії проти нашої держави в тому, що ані політичний клас, ані суспільство не сприймають і не визнають нас як незалежну державу”, – резюмував Семенюк.