Наразі рішення про членство України в НАТО залежить від чотирьох країн-членів Альянсу, одна з яких “велика і важлива”.
Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
“Від десь чотирьох країн-членів Альянсу, одна з них особливо велика і важлива у НАТО”, – зазначив Кулеба, додавши, що одна з цих країн “почала хитатися” з приводу членства України.
Нагадаємо, 20 квітня генсек НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Києва заявив, що на липневому саміті у Вільнюсі країни-члени Альянсу готуються обговорювати питання членства України та гарантії безпеки для неї, але головним питанням залишається забезпечення перемоги України у війні.
Водночас агентство DPA повідомило, що члени НАТО, зокрема Німеччина і США, поки не хочуть конкретних рішень у питанні членства України в Альянсі.
У свою чергу в Держдепі США заявили, що підтримують приєднання до НАТО нових членів, зокрема й України, однак наразі зосереджені на підтримці Києва у протидії російській агресії..
Члени Північноатлантичного альянсу, як США і Німеччина, неофіційно дали зрозуміти, що вони поки не хочуть брати на себе жодниї зобов’язань щодо прийняття України до НАТО, які істотно виходять за рамки декларації від 2008 року, в якій не було конкретних рішень щодо приєднання, пише німецьке агентство друку (DPA).
Президент України закликав НАТО на липневому саміті розчистити Україні шлях до Альянсу. Цей заклик отримав підтримку країн Центральної та Східної Європи, зокрема, від Литви, яка приймає саміт НАТО.
Але, як стверджують джерела видання в Альянсі, реальне просування в переговорах про перспективи вступу України в НАТО можливе тільки в разі, якщо українські сили доб’ються успіхів у війні проти Росії.
Наразі, за словами дипломатів, вкрай малоймовірно, що Україні вдасться переконати таких партнерів по НАТО, як США, змінити курс. Противники конкретної перспективи приєднання пояснюють свою позицію тим, що ця мета наразі є нереалістичною і може відвернути від набагато більш важливої – підтримки України. Також звучать думки, що є ризик того, що нові зобов’язання НАТО можуть дати Росії аргументи для ще більш агресивної війни.
В американському уряді журналістам непрямо підтвердили, що вважають подальші поставки зброї та іншої допомоги Україні більш важливими в поточній ситуації, ніж плани щодо вступу в НАТО.
“Ми концентруємося на тому, щоб якомога швидше передати більше практичної підтримки в руки українців”, – сказав високопоставлений чиновник.
Водночас в уряді США не ставлять під сумнів декларацію НАТО від 2008 року та перспективи України щодо вступу до Альянсу.
“Питання не в тому, чи приєднається Україна до альянсу, а в тому, коли”, – додав чиновник.
Додамо, Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба переконаний, що рано чи пізно західні союзники ухвалять рішення про надання Україні західних винищувачів F-16 – так, як раніше було з усіма іншими видами озброєння.
Про це він сказав в інтерв’ю.
Дмитро Кулеба зазначив, що рішення про західні літаки – питання часу, та висловив жаль, що за вагання союзників Україна заплатить додаткову ціну життями людей.
“F-16 будуть, це питання часу. Я думаю, що це буде залежати від рішення США та результатів контрнаступу”, – зазначив Кулеба.
За його словами, це один із трьох пріоритетів у питаннях військової підтримки від союзників – поруч з артилерійськими снарядами та бронетехнікою.
“Якби в нас F-16 були вже зараз, наш контрнаступ був би набагато швидшим, і нам би вдалось зберегти набагато більше життів наших солдатів та цивільних, які потерпають від ракетних ударів”, – додав міністр закордонних справ.
Дмитро Кулеба переконує партнерів, що надання Україні F-16 стримає Росію, а не спровокує її, та додатково закликав до цього після наслідків ракетних атак 28 квітня, коли лише у багатоповерхівці в Умані загинули 23 людей.