Компанія “Енергоатом” закликає створити безпекову зону всередині та навколо станції.

Російські окупанти завезли на територію незаконно захопленої ними Запорізької АЕС реактивні системи залпового вогню “Град”. Зброю окупанти розмістили біля сховища відпрацьованого ядерного палива.

Про це повідомляє “Енергоатом”.

В “Енергоатомі” попереджають, що цими установками “Град” безпосередньо з майданчика ЗАЕС окупанти можуть обстріляти міста Нікополь і Марганець. А енергоблоки і сховище відпрацьованого ядерного палива використають, як “прикриття”.

“Цю зброю загарбники розмістили біля енергоблока № 6, безпосередньо поруч із територією станційного сухого сховища відпрацьованого ядерного палива, де раніше будували деякі “захисні споруди” в таємному режимі, порушуючи всі умови з організації ядерної та радіаційної безпеки”, – йдеться в повідомленні.

Компанія “Енергоатом” закликає МАГАТЕ та всю світову спільноту створити безпекову зону всередині та навколо станції з її повною демілітаризацією та деокупацією.

“Увесь світ розуміє кричущі порушення всіх норм і вимог ядерної та радіаційної безпеки роботи АЕС, яку загарбники використовують для військових цілей. Із самого початку агресії вони розміщують там особовий склад, військову техніку, зброю і вибухівку; замінували територію станції та під’їзні шляхи до неї”, – заявляє “Енергоатом”

У разі, якщо мова зайде про угоду щодо ЗАЕС, вона може включати демілітаризацію атомної станції та транзит російської нафти трубопроводом “Дружба”.

Таку думку висловив політичний консультант, керівник Центру військово-правових досліджень, адвокат Олександр Мусієнко у коментарі РБК-Україна.

“Мені здаться, що це може бути щось накшталт зернової угоди, де може бути Україна, підписант МАГАТЕ, а це фактично ООН, можливо, буде Туреччина, якщо їй буде це цікаво. Вона стосуватиметься виключно двох питань – демілітаризації ЗАЕС та збереження транзиту російської нафти трубопроводом “Дружба”, – сказав Мусієнко.

Експерт нагадав, що українські умови щодо параметрів перемиря і перемовин з РФ щодо припинення війни були озвучені президентом у зверненні до учасників саміту G20 на Балі.

“Я не думаю, що будуть якісь відступи від умов, тим паче в цьому документі”, – підкреслив він.

На його думку, якщо далі будуть вноситися якісь пункти, привязуватися до нібито непроведення контрнаступу чи якихось інших умов, це не може бути предметом ції угоди.

“Щодо можливого ультиматуму не наступати далі на південь, то зернова угода, наприклад, насправді не стосуться того, що Росія наприклад перестала обстрілювати Одесу чи область. Бойові дії тривають, угода також жодним чином не перешкодила нам деокупувати Херсон, хоча зернова угода діє”, – додав Мусієнко.

За його словами, Україна отримає більшу вигоду з цієї угоди, ніж РФ.

“Якщо ми отримаємо ЗАЕС під контроль, ми її включаємо в українську енергомережу, звідти йдуть російські війська і ми знімаємо питання ядерної небезпеки. Тут для нас все-таки більше вигод”, – сказав експерт.

За словами експерта, всі зобов’язання перед нашими західними партнерами будуть виконані.

“Газотранспортна система пуста стояти не може, якщо говорити про газ. А що стосується нафти, то у нас зобов’язання перед нашими західними партнерами. Ми ж брали зобов’язання про те, що нафта буде туди йти. Одна з умов, чому Угорщина голосувала за всі пакети санкцій проти Росії – те що вона буде деякий час отримувати нафту цим трубопроводом. Тобто це наші зобов’язання не перед Росію, а перед нашими західними партнерами”, – сказав Мусієнко.