Екс-суддю Дніпровського суду Києва Миколу Чауса затримали детективи НАБУ у лікарні “Феофанія”

Детективи НАБУ виявили колишнього суддю Миколу Чауса у лікарні “Феофанія”.

Там йому вручили клопотання про застосування запобіжного заходу, передає Depo.ua із посиланням на Telegram-канал НАБУ.

Чауса затримали детективи НАБУна

Та незважаючи на те, що екс-суддя потрапив в руки НАБУ, продовжить до засідання суду залишатися під охороною СБУ в їх ізоляторі тимчасового утримання. Про це заявив його адвокат Ростислав Кравець:

«Тільки закінчили слідчі дії з Миколою Чаусом. СБУ передала НАБУ Миколи Чауса. Але він продовжує перебувати під захистом СБУ. До завтрашнього суду він буде поміщений в ІТТ СБУ і під охороною СБУ».

Що відомо про справу Чауса в Україні

9 серпня 2016 року Чаус був затриманий співробітниками НАБУ за одержання хабаря у розмірі $150 тис. Ці кошти виявили у двох скляних банках, одну з яких суддя особисто закопував у дворі власного приватного домоволодіння. У вересні того ж року Верховна Рада дала згоду на арешт судді.

Однак тоді суддя вже не перебував в Україні, а 12 вересня 2016 року його було оголошено у розшук. У березні 2017 року Микола Чаус був затриманий на території Молдови. А у жовтні Молдова відмовила Чаусу в політичному притулку.

У квітні 2021 року стало відомо, що в Молдові невідомі викрали Чауса. Наступного дня в МВС Молдови повідомили, що українського суддю Миколу Чауса, який перебував у Кишиневі, викрали іноземні громадяни.

Згодом Чаус опублікував відео, на якому заявив, що перебуває в безпеці й має намір прибути до України. Його адвокат заявив, що ці заяви можуть бути не добровільними. Водночас генпрокурор Молдови назвав учасників викрадення судді Чауса.

30 липня екс-суддю Миколу Чауса знайшли в одному із сіл на півдні Вінницької області, неподалік кордону з Молдовою.

Згодом НАБУ закликало правоохоронців передати знайденого суддю Чауса їм. Після цього у центрі Києва спецпідрозділи НАБУ і СБУ з’ясовували стосунки через право здійснити процесуальні дії над колишнім суддею Миколою Чаусом.

2 серпня народний депутат Гео Лерос, посилаючись на “надійне перевірене джерело”, заявив, що президент Володимир Зеленський нібито таємно зустрічався з Чаусом ще до того, як було офіційно оголошено про виявлення екс-судді. Також про це розповів колишній генеральний прокурор Руслан Рябошапка. Він заявив, що Зеленський зустрічався із Чаусом кілька разів.

Водночас в Офісі президента цю інформацію спростували – там назвали такі заяви “свідомою брехнею” й додали, що нині склалася унікальна ситуація, коли виник очевидний конфлікт підслідності: НАБУ має конкретні докази до 2016 року, а СБУ потрібно реагувати на епізоди сьогоднішні – зникнення, повернення, загрози життю і так далі.

На брифінгу прес-секретар глави держави визнав, що у Зеленського не знають, хто має розслідувати справу екс-судді Чауса.