Генеральний секретар Організації об’єднаних націй Антоніу Гутерреш заявив, що російське вторгнення в Україну порушило територіальну цілісність нашої держави й суперечить Статуту ООН.
Гутерреш на прес-конференції в столиці Камбоджі, де проходить саміт Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН) заявив, що позиція ООН щодо війни в Україні є чіткою, повідомляється на сайті ООН. Він підкреслив, що наразі дуже важливими є створення умов для поступового відновлення діалогу між Україною і Росією, який приведе до майбутнього, у якому пануватиме мир.
“Але не будь-який мир, а мир, заснований на цінностях Статуту ООН і на нормах міжнародного права”, – наголосив Гутерреш.
Він також зазначив, що війна в Україні, глобальна енергетична та продовольча криза та надзвичайна кліматична ситуація також були на порядку денному саміту АСЕАН.
“У ці неспокійні часи регіональні організації, включаючи АСЕАН, мають важливе значення для створення глобальних рішень”, – сказав генсек ООН .
Гутерреш також додав, що ООН працює над пом’якшенням глобальної продовольчої кризи, розширюючи знакову ініціативу щодо повернення українського зерна на ринки та усуваючи перешкоди для російського експорту продовольства й добрив.
Зазначимо, що в Офісі президента розповіли про базові переговорні позиції України у можливих перемовинах з РФ. Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк в ефірі інформаційного телемарафону вчергове нагадав, що для реального переговорного процесу з РФ є одна попередня і ключова умова – виведення російських військ з території України.
“Виводите, стаєте там десь у віддалі від кордону і тоді ми починаємо розмову. Тоді це буде переговорний процес і абсолютно точно ми будемо про щось з вами розмовляти. Тому що нам треба отримати компенсації”, – зазначив радник голови ОП.
За словами Подоляка, окрім отримання компенсацій базовими переговорними позиціями є також обговорення питання покарання військових злочинців РФ та їхньої участі у міжнародному трибуналі, а також питання того, навіщо Росія взагалі “все це затіяла”.
“Все, про що говорить Росія, – це не про переговори. Це скавчання людей, які розуміють, що програють, що виглядають нікчемно, але хочуть отримати або оперативну паузу, або все ж таки якось затриматися десь на окупованих територіях і сказати, що вони вже їхні, та запропонувати зафіксувати це… Ну це ж не перемовини – це ж ультиматум, а навіщо нам сьогодні з росіянами говорити на мові ультиматуму російського, якщо у нас є свій абсолютно ідеальний ультиматум – Збройні сили України”, – підкреслив він.
Напередодні Зеленський знову нагадав умови для початку переговорів з Росією. Серед них – відновлення територіальної цілісності України, відшкодування збитків, покарання всіх причетних до воєнних злочинів, скоєних Росією в Україні. За даними видання Washington Post, що адміністрація президента США Джо Байдена приватно просила українську владу змінити свою позицію про відмову від участі у переговорах із Путіним. Видання Politiko із посиланням на джерела зазначило, що пом’якшення позиції Зеленського щодо переговорів з Путіним нібито було безпосередньо спричинене підштовхуванням з боку адміністрації Байдена.
Проте, останнім часом Росія почала частіше висловлювати бажання проводити переговори, що може бути пов’язано з її поразками на фронті. Зокрема, кілька днів тому у МЗС РФ наголосили, що нібито не мають ніяких умов щодо початку переговорів і лише хочуть, “щоб Україна проявила добру волю”.