Верховний Суд викликає президента України Володимира Зеленського як відповідача на судове засідання за позовом п’ятого президента України Петра Порошенка 28 лютого 2022 року.
Про це повідомив “Іnterfax”.
“Президента викликано як відповідача на засідання 28 лютого за адміністративним позовом Порошенка до президента”, — повідомили агентству у Верховному Суді.
У Верховному Суді нагадали, що 23 серпня 2021 року ухвалою Верховного Суду позовну заяву було залишено без руху, суд надав термін для усунення недоліків у позові, цього не було зроблено, і суд повернув позов. Не погодившись із нерозглядом позову, позивач подав апеляцію до Великої палати Верховного Суду, яка, у свою чергу, направила позов на розгляд Касаційного адмінсуду у складі Верховного Суду для продовження розгляду. Позов призначений до розгляду, за процедурою засідання викликаються сторони процесу, зокрема президент (інститут президента) як відповідач за позовом.
Раніше ЗМІ оприлюднили інформацію про виклик Зеленського до Верховного Суду за позовом Порошенка. Адвокат п’ятого президента оприлюднив повістку із викликом президента на 28 лютого 2022 року.
Перед тим Державне бюро розслідувань оголосило Петру Порошенку підозру у держзраді. Порошенка та інших фігурантів підозрюють у тому, що вони за державні кошти купували в ОРДЛО вугілля.
За даними слідства, протягом 2014-2015 років окупаційній владі було передано понад 200 млн гривень, усього ж схема коштувала держбюджету близько 1,5 млрд гривень.
Статті “державна зрада” та “сприяння діяльності терористичних організацій”, які інкримінують п’ятому президентові передбачають до 15 років позбавлення волі.
Політолог Володимир Фесенко каже, що у випадку виправдувального вироку для Порошенка ця справа може легітимізувати торгівлю із бойовиками із “ЛНР” та “ДНР”. А вироком може скористатись Росія: “РФ зможе тоді заявляти, що: “Ви зможете із раз вибудовувати стосунки, домовлятись напряму із так званим ЛДНР”. Це те, чого Москва від нас вимагає з 14-го року”, – вважає Фесенко.
Посольства Сполученого королівства та США закликали судову систему України бути неупередженою: “Дуже важливо, щоб процес і результат ґрунтувалися на принципах верховенства права, а не політичних мотивах”.
Шведсько-американський дипломат Андерс Аслунд нагадав випадки засудження колишніх президентів, для прикладу в корупції звинуватили лишніх президентів південної Кореї, Бразилії та Франції. Проте порівнювати ці справи із Порошенком вважає неправильним, адже там засуджували за хабарництво, а не за державну зраду.
А Президент Володимир Зеленський вважає, що оголошення його попереднику Петру Порошенку підозри в державній зраді у “вугільній справі” не вплине на ситуацію в Україні. Про це він заявив журналістам на полях конференції послів у селі Гута, що на Івано-Франківщині.
“Я не думаю, що це (оголошення підозри Порошенку – ред.) буде впливати на ситуацію всередині держави. На ситуацію всередині держави, як правило, впливають фінансові групи. Він є одним із (представників – ред.) цих фінансових груп, ми (це – ред.) розуміємо”, – заявив Зеленський.
Він додав, що згадані фінансові групи показують підтримку людей, даючи більшості “можливість у непростий час заробити копійку. Хтось так приходить, хтось за своєю волею це робить”. Але “зараз вони (фінансові групи – ред.) такі гроші, як раніше, не заробляють, і я б не сказав, що вони такі альтруїсти”.
“Ми не бачимо резонансу щодо таких людей, як пан (Віктор – ред.) Медведчук, як пан, про якого ви зараз сказали (Петро Порошенко – ред.). Якщо це ті питання, пов’язані з конкретикою з вугіллям, торгівля з сепаратистами, то хай розбираються суд і правоохоронні органи”, – сказав Зеленський.