Олігарх Фірташ в Австрії останнім часом розвинув бурхливу діяльність. У січні він написав статтю, в якій закликав Україну відмовитися від вступу в НАТО, а днями дав інтерв’ю австрійському виданню Die Presse, в якому запропонував, на прикладі Австрії, заявити про нейтралітет.

“Я вже пропонував “австрифікацію” України в 2014 році. Але що сказав Зигмунд Фройд? “Голос розуму тихий, але він буде почутий. “Я переконаний, що нейтралітет – єдиний правильний шлях для України”, – сказав Фірташ.

Брехливому олігарху варто нагадати, що Австрія (як і Швейцарія) може дозволити собі таку розкіш як нейтралітет, тільки тому, що її оточують адекватні сусіди, які не представляють до неї територіальних претензій і не загрожують війною. А частина території України окупована РФ, пропаганда якої 24/7 стверджує, що ніякої України взагалі не повинно існувати, – пише на своїй сторінці у фейсбуці український журналіст Денис Казанський.

Важко уявити сьогодні, щоб якийсь німецький політик говорив про анчоус Австрії. Президент Росії регулярно повторює, що українців взагалі немає, а нещодавно написав цілу статтю про те, що Росія має історичні права на територію нашої країни.

Тому олігарх Фірташ разом зі своїми цінними порадами може потрапити безпосередньо в американську в’язницю, де його довго чекали.

Варто зазначити, що у травні 2022-го Україна може отримати перших «олігархів у законі», куди може одразу потрапити і Фірташ, чого, ймовірно, очікують у США. Для цього, звичайно, РНБО ще має розробити Положення про реєстр олігархів, визначити порядок його формування та ведення.

Ще минулого року секретар РНБО Олексій Данілов заявляв, що до олігархів можна зарахувати 13 осіб. Водночас їхніх прізвищ не назвав. Імовірно, що переліку олігархів українці не побачать і в травні — влада розуміє, що вести війну з усіма олігархами одразу складно.

Однак «усунення надмірного впливу олігархів» – таким є один із пунктів для зміцнення стратегічного партнерства Сполучених Штатів Америки та України. Це звернення до урядів України та США ще у березні 2021 року підписали декілька українських та американських політиків, а також два авторитетні аналітичні центри: Київський безпековий форум і вашингтонська «Атлантична рада».

Один із авторів звернення, експерт «Атлантичної ради» Андерс Ослунд в інтерв’ю Радіо Свобода назвав конкретне прізвище олігарха, який, на його думку, несе велику загрозу як агент російського впливу.

«Я дивлюсь на Дмитра Фірташа не як на незалежного бізнесмена, а як на агента «Газпрому» і Кремля, – каже Ослунд. – Наскільки я розумію, він уже не є незалежною людиною, а повністю підпорядкований кремлівським інтересам», – зауважив Андерс Ослунд.

З різкою заявою проти українських олігархів виступив тоді й Володимир Зеленський, схвалюючи санкції США проти одного з них – Ігоря Коломойського.

«Ми чітко бачимо різницю між поняттями «великий бізнес» та «олігархічний клас». А от прізвища тут не мають жодної різниці: Медведчук, Коломойський, Порошенко, Ахметов, Пінчук, Фірташ чи будь-хто інший. Важливо одне – ти готовий працювати законно та прозоро чи хочеш і надалі створювати монополії, контролювати ЗМІ, впливати на депутатів та інших державних службовців?», – заявив тоді Володимир Зеленський, і неодноразово це повторював у своїх меседжах стосовно деолігархізації.