Про це йдеться у блозі Високого представника ЄС Жозепа Борреля, повний текст якого оприлюднений на сайті Європейської служби зовнішніх дій.
«Війна в Україні стала ознакою народження геополітичної Європи. Це той момент, коли ми стали повністю свідомі викликів, що постають перед нами, та нашої відповідальності. Вперше з часів завершення Другої Світової війни одна європейська країна вдерлася до іншої, і ця країна (агресор – ред.) має ядерну зброю. Це примушує мене погано почуватися, коли думаєш про аналогії з подіями, які означали початок Другої Світової війни. Те, що відбувається зараз, викликає також погані спогади про Будапешт у 1956 році… та про Прагу 1968 року», – зауважив Жозеп Боррель.
Він підкреслив, що війна в Україні означає, що трагедія повернулася на європейську землю. Але вона не має залякати європейців, натомість, вона має загартувати та згуртувати їх.
«Європейський Парламент проголосував за створення Європейського оборонного фонду, і країни-члени створили Європейський Фонд Миру, який ми мобілізували, щоб надати Україні зброю. Протягом наступних тижнів, Європейська Рада ухвалить Стратегічний Компас. Після вторгнення Росії в Україну, ми маємо сконцентрувати наші думки, уточнити наші засоби та передбачити наші відповіді. Це вже не розкіш, це негайна необхідність», – наголосив Жозеп Боррель.
«Є очевидним, що наші спроможності до стримування не виявилися достатньо потужними, щоб запобігти агресії Путіна. Нам потрібно продумати наші інструменти примусу та реагування, щоб бути здатними стримувати безумних агресорів. З початку агресії, ми реагували шляхом, який Путін не очікував. І ми показали, йому, що ми ніколи не будемо приносити у жертву нашу свободу, свободу інших на олтар нашого добробуту та заможності», – додав Високий представник ЄС.
Він зауважив, що цей величезний конфлікт, розв’язаний в Україні, може завершитися лише після повернення Росії до дотримання базових міжнародних норм та принципів. Для досягнення цієї мети ЄС почав негайно працювати із міжнародним партнерами, щоб відрізати Росію від міжнародної фінансової системи. Наразі половина резервів російського Центробанку знаходяться поза його контролем, що ще кілька днів тому видавалося неможливим.
Жозеп Боррель висловив переконання, що на міжнародній арені ніхто не може ставити знак рівності між агресором та жертвою агресії, коли такий потужний агресор без жодного виправдання атакує набагато слабшого сусіда. Саме тому минулої середи під час Генеральної Асамблеї ООН 141 країна підтримали права України та засудили дії Росії, як очевидне порушення Хартії ООН та міжнародного права, з лише 5-ма голосами проти та 35-ю, що утрималися… Це означає, що керівництво Росії ізолювало власну країну. Послання є чітким – зараз має бути покладений край насильству та відкриті двері для дипломатії.
Він зауважив, що здатність впливати на поведінку інших не залежить лише від наявності зброї або військової сили, і своїми діями ЄС довів саме цю істину.
«Ми нікому не оголошували війну, і готові мобілізувати всі наші дипломатичні ресурси, щоб знайти рішення для цього конфлікту шляхом переговорів. Санкції є необхідними, неминучими, але, на додаток, ми маємо знайти рішення, і воно має починатися із припинення вогню», – наголосив Жозеп Боррель.