“Газпром” 28 серпня зупинив продаж газу в ЄС на 2022 рік після того, як програв суд щодо “Північного потоку-2”. Росії доведеться забронювати половину потужності газопроводу для третіх компаній, що може привести до того, що “труба” залишиться наполовину порожньою.
Про зупинення продажів повідомило видання Bloomberg. Обмеження поставок може призвести до зростання цін на газ в Європі, що також вплине і на ціни в Україні.
Офіційні дані ЕТП Газпром експорту свідчать, що останній контракт на перший квартал 2022 року було продано 23 серпня. Далі – 24 і 26 серпня — продавалися тільки контракти на 2023 рік.
Зміни в контрактах відбулися через годину після оприлюднення рішення німецького суду, який відмовився звільняти Північний потік-2 від норм газової директиви ЄС, що може затримати запуск газової магістралі.
З 25 серпня на майданчику експортної «дочки» Газпрому доступні тільки контракти на зиму 2022−2023 року і на повний 2023 рік.
Увечері 27 серпня ціна газу на ринку Європи перевищила $580 за тисячу кубометрів, що на понад 6% більше закриття попередніх торгів 26 серпня.
Відзначимо, компанія Nord Stream 2 AG програла суд проти німецького регулятора Bundesnetzagentur, який раніше прийняв рішення не звільняти “Північний потік-2” від норм Третього енергетичного пакета ЄС. Документ передбачає, що оператор газопроводу повинен бути незалежним від добувача газу, а також, що 50% пропускної потужності труби повинно бути зарезервовано для альтернативних постачальників. Суд Дюссельдорфа погодився, що звільняти “Північний потік-2” від дії газової директиви підстав немає.
Раніше німецьке видання DW повідомляло, що Амос Хохштейн (ексчлен наглядової ради “Нафтогазу”) буде займатися в Держдепі зниженням ризиків від запуску “Північного потоку-2” і підвищувати “європейську енергетичну безпеку”. Які конкретні кроки розробляються, поки не відомо.
Нагадаємо, під час свого візиту в Київ Ангела Меркель і Володимир Зеленський обговорили загрозу з боку РФ через добудову ПП-2.
“Ми розглядаємо цей проект виключно через призму безпеки та вважаємо його небезпечною геополітичною зброєю з боку Кремля”, – заявив президент Зеленський на спільній із канцлером пресконференції.
Він також вважає, що ця “зброя” є небезпечною не лише для України, але й для Європи, а говорити про “Північний потік-2” як виключно про економічний проєкт – недалекоглядно. Пан Зеленський звернув увагу на те, що відбувається із газовими цінами у Європі тоді, коли цей газогін ще недобудований остаточно.
“Ми бачимо, хто контролює газові ціни у Європі, як вони стрибають вгору”, – зазначив президент Зеленський.
У відповідь канцлер Меркель наголосила, що Німеччина дуже серйозно сприймає занепокоєння України, і що разом із США поділяє позицію, що газ не можна використовувати як зброю.
Пані Меркель також не виключила можливість нових санкцій проти Росії у разі, якщо та таки зважиться на це.
Тепер настав час сказати, а ми попереджали. Росія вже створює штучний дефіцит газу в Європі. Подивимось, як тепер пані Меркель відреагує на це. Чи може в Європі нарешті зрозуміють, що домовлятися з агресором не можна.