Збройні Сили України вже другий тиждень ведуть контрнаступ, і його форма поступово прояснюється. Наразі його результати “неоднозначні”. Про це йдеться у статті The Economist.

Журналісти зауважили, що одна вісь українського контрнаступу спрямована на схід, на територію навколо міста Бахмут і Луганської області.

Друга – спрямована на південь і південний схід від Великої Новосілки та Вугледара Донецької області.

І третій напрямок відкрився на півдні, де українські війська пробиваються на південь навколо міста Оріхів Запорізької області, що становить центральну частину довгої лінії фронту.

Найуспішнішим на сьогоднішній день називають удар на Донеччині. Україна використала сім бригад під Великою Новосілкою, щоб протягом чотирьох днів звільнити близько 60 квадратних кілометрів території, каже польський військовий аналітик Конрад Музика.

Йдеться про скупчення сіл біля річки Мокрі Яли, включно із Благодатним, звільненим 11 червня, Сторожовим, де на відео видно, як морські піхотинці проходять селом і розмахують українським прапором у центрі, та Макарівкою на півдні.

Наступними звільненими населеними пунктами можуть стати села Урожайне та Старомайорське, припускають у виданні.

“Такий прогрес контрастує з менш обнадійливими новинами про іншу контрнаступальну операцію, яка відбувається далі на південь і захід, у Запорізькій області. Джерело у військових визнало, що повнофронтові бої на напрямку Оріхів-Токмак були важкими, Україна зазнала значних втрат бронетехніки й особового складу. На опублікованих Росією знімках видно, як німецькі танки Leopard та американська бронетехніка Bradley опинились на мінних полях і уражені артилерією (зазначимо, що РФ може знімати одну одиницю техніки з інших ракурсів, видаючи за фото з різних локацій, або взагалі підроблює знімки. – Ред.)”, – йдеться у статті.

Аналітики наголошують на важливості міста Токмак і припускають, що саме там може бути головний напрямок наступу.

“Очевидно, розпочався наступ, але я не думаю, що це – головний удар”, – зазначає Бен Годжес, генерал США у відставці, який командував американською армією в Європі. “Коли ми побачимо, що до штурму приєднаються великі броньовані формування, тоді, я думаю, ми зрозуміємо, що основна атака дійсно почалася”.

Вважається, що поки Україна кинула на Запоріжжя лише кілька бригад.

“Ми не кинули свої основні сили. І росіяни не кинули свої основні сили”, – зазначає джерело видання в українському Генштабі.

Росія встановлює те, що військові офіцери називають “ешелонованою обороною”, відступаючи до більш укріпленого тилу.

Важливу роль, як зазвичай, відіграє артилерія. Інфрачервоні супутники НАСА показують надзвичайно інтенсивну пожежну активність на півдні України.

Незважаючи на просування України на південь від Великої Новосілки на Донеччині, до першої серйозної лінії підготовленої російської оборони все ще близько 20 км дорогою. Токмак, оточений спеціальними оборонними спорудами окупантів, розташований ще за 20 км.

“Єдине, що я знаю, це планування”, – сказав 13 червня міністр оборони Британії Бен Воллес. “Вони досягли успіху, вони зберегли динаміку”.

Військовий аналітик Джек Вотлінг погоджується, але попереджає, що справжнє випробування попереду: “Вони збираються йти до пекла”.

Також на думку The Economist, підрив ГЕС перекреслив українські плани і дозволив Росії перекинути частину підрозділів з Херсонщини до Запоріжжя – одна з можливих мотивацій для руйнування дамби.

Водночас українські джерела натякають на операцію іншого типу. Кажуть, повінь змила російську оборону на східному березі Дніпра, і це створило нові можливості для ЗСУ.