Рік тільки почався – але вже в його перші дні був відзначений ряд випадків, коли українські громадяни перекривали дороги в знак протесту проти підвищення тарифів. Такі випадки траплялися і в Чернівецькій області, і в Полтавській та ряді інших областей Немає підстав вважати, що протест цим обмежиться.

Політолог Андрій Золотарьов вважає, що саме ця тема є для президента Володимира Зеленського найризикованішою. Дійсно, є й інші проблеми: війна на Донбасі, необхідність боротьби з олігархами та корупціонерами. Але громадяни розуміють, що для таких складних проблем не можна знайти просте, швидке та ефективне рішення, і не вимагають від Зеленського негайних результатів. Але з комунальними тарифами інша справа. Їх зростання в будь-якому випадку поставлять в провину президенту, нехай навіть формально такими питаннями займається не він, а Кабінет міністрів і НКРЕКП.

Згідно з прогнозом Золотарьова, українці незабаром просто перестануть оплачувати тарифи, які стануть для них непідйомними. Це буде означати справжню кризу.

Крім того, на чолі протестних акцій можуть стати опозиційні лідери, перевівши їх в політичну площину. Тоді Україна має «тарифний Майдан». Проте поки люди цього не допускають – говорячи що політикам не місце на протестах і Майдані – люди просто вийшли за справедливість.

В цьому випадку Зеленському не вдасться пояснити народу, що він тут ні при чому. Громадяни вимагають, щоб він приборкав свавілля монополістів – хоча б покінчив з астрономічними зарплатами керівництва «Нафтогазу».

Українці зовсім не налаштовані віддавати останнє заради того, щоб багаті ставали ще багатшими. Якщо ж їх будуть і далі змушувати це робити, то винуватцем виявиться саме Зеленський. У нашій країні заведено вимагати звіту у того, за кого ти голосував.

Рік тому президент Зеленський, записуючи відео з бігової доріжки, обіцяв знизити тарифи на газ і на тепло. Зокрема, говорив, що опалення коштуватиме українцям удвічі менше. Насправді ж вийшло, що опалення не лише не впало в ціні, а й зросло цієї зими.

За що президент і поплатився: його популярність почала падати. За даними опитування Центру Разумкова, проведеного у грудні 2020-го року, і рейтинг особисто Зеленського і провладної партії “Слуга народу” впав удвічі ‒ з 41% до 19% та з 36% до 17,5% відповідно.

Але і це не все. У тому ж таки опитуванні 20% українців визначили Зеленського політиком року, а значно більше – 42% ‒ пов’язують із прізвищем президента своє найбільше розчарування.

Ще більш цікаві дані дає соціологічна група “Рейтинг”, яка провела опитування 12-14 грудня. Згідно із його показниками, Володимиру Зеленському не довіряють 54% опитаних і водночас – він же і очолює рейтинг довіри серед усіх українських політиків із 43% підтримки.

Керівник Центру “Третій сектор” Андрій Золотарьов зазначає, що тарифна проблема – найбільш болюча та найбільш небезпечна для президента. Тарифи слід було, щонайменше, не чіпати і зафіксувати на нинішньому рівні. Однак і цього зроблено не було. Тож не дивно, що соціологія фіксує момент обурення та невдоволення теперішнім станом речей, зазначає експерт.

Про соціологію говорить і директор Українського інституту політики Руслан Бортник. “До 70% респондентів вважають зростання цін на ЖК-послуги неправомірним”, – нагадує він. А особливо обурює в цій ситуації те, що високі тарифи могли знадобитися для покриття видатків пана Коболєва та йому подібних.

У цьому плані питання тарифів є ще більш небезпечним для влади, ніж протести фопів, бо воно об’єднує навіть зовсім далеких від політики українців, які однак пам’ятатимуть, що президент Зеленський обіцяв знизити тарифи, а не підняти їх. “Владу буде остаточно скомпрометовано в очах громадян, а якщо протести підтримають провідні політичні сили, Україна, цілком ймовірно, матиме повноцінний тарифний Майдан”, – резюмує політолог.

Шмигалю пригадають й інше, каже політолог Олексій Якубін. Передусім – провали у боротьбі з коронавірусом та безтолкові локдауни. Але тарифна політика також може слугувати приводом для звільнення – якщо не головним, то одним з багатьох.

Про відставку Шмигаля заговорили і у президентській фракції. Депутатка від “Слуг народу” Олена Мошанець зазначала в ефірі телеканалу ZIK, що уряд складе повноваження, коли виникнуть “підстави для того, щоб ці зміни відбулись”. За дещо туманним формулюванням все ж прочитується цілком можлива (і скора) відставка кабінету Шмигаля.

Андрій Золотарьов тим часом вважає, що наслідки антитарифних виступів дадуться взнаки у розпуску парламенту. “Будуть намагання політичних сил через новий тарифний майдан перезавантажити ситуацію. Інших шляхів, щоб вийти на дострокові вибори, нема. А от використовуючи політичну кризу, можна вимагати розпуску Ради. Зараз політики намагатимуться осідлати цю політичну хвилю. Але об’єктивно процеси йдуть знизу – рівень тарифів на тлі рівня доходів населення неминуче мав спричинити вихід людей на вулицю”, – говорить він.