США підштовхують Іран до припинення продажу безпілотників Росії в рамках обговорення ширшої угоди між Вашингтоном та Тегераном щодо зниження напруженості.
Про це повідомляє видання Financial Times.
США наполягають, щоб Іран припинив продавати Росії бойові безпілотники, які Москва використовує у війні проти України, а також запасні частини для безпілотних літальних апаратів, повідомили анонімні джерела Financial Times.
Як зазначає видання Reuters, ця новина з’явилася в той час, коли Вашингтон та Іран намагаються послабити напруженість та відновити ширші переговори щодо ядерної програми Ірану. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що вітатиме будь-які кроки Ірану щодо деескалації його “зростаючої ядерної загрози”.
Ці обговорення проходили паралельно з переговорами щодо угоди щодо обміну полоненими минулого тижня. Іран дозволив чотирьом затриманим громадянам США перейти під домашній арешт із тегеранської в’язниці, а п’ятий вже був під домашнім арештом.
Водночас наприклад постачання ракет до Російської Федерації є надто небезпечним для Ірану через можливі наслідки, включаючи розкриття реального технічного стану цих ракет. Таку думку українським ЗМІ висловив завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.
“Те, що Іран виробляє, він навчився виробляти в умовах санкцій. Коли це стало зрозуміло, це була новина для фахівців із санкцій, із технологічних обмежень, адже виявилося, що ці технології сучасні. Такі, що навіть дуже далекі від військових цілей цивільні розробки або загальнодоступні технології можна використовувати для досить просунутих військових рішень”, — сказав він.
Експерт зазначив, що сумніви викликає потужність і ефективність ракетної програми Тегерана, попри гучні заяви, які іноді поширюються.
“Підтверджених даних немає, є заявлена характеристика деяких ракет, але невідомо, скільки їх і чи реальні ці характеристики. Проте просування там було, вони навчилися йти вперед. Але іранських ракет у Росії не буде, занадто небезпечно для самого Ірану, і сенсу немає, тому що будуть занадто важкі наслідки, зокрема з тієї причини, що сам Іран боїться викриття реального технічного стану цих ракет”, — вважає він.
Їжак додав, що водночас постачання іранських дронів “Шахед” (Shahed) на територію РФ триватимуть.
Однак, за умови, що США дотиснуть Іран, ситуація може кардинально змінитися. При чому не лише в позитивному ключі для двох держав, але в той же час, у негативному для країни-агресорки РФ. Адже всім відомо, що Росія намагається налагодити вітчизняне виробництво дронів-камікадзе на основі іранських безпілотників Shahed, однак все ще залишається залежною від компонентів і готової зброї з Ірану. Про це зокрема нещодавно повідомило Міноборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки.
Аналітики зазначають, що Росія майже напевно почала розгортати вітчизняні ударні безпілотники односторонньої дії (OWA-UAV) на основі іранських Shahed. Російські війська імпортують системи іранського виробництва з вересня 2022 року.
“Місцеве виробництво дозволить Росії налагодити надійніше постачання дронів-камікадзе”, — йдеться у повідомленні.
У розвідці зазначили, що ефективність ударних безпілотників була різною, і Україна довела ефективність у нейтралізації більшості OWA-БПЛА.
“Росія, ймовірно, прагне до самозабезпечення OWA-БПЛА в найближчі місяці. Однак РФ все ще залишається залежною від компонентів і готової зброї з Ірану, яка в основному доставляється через Каспійське море”, — йдеться у звіті.
А якщо цей канал постачання буде обірвано у найближчий час, для РФ це стане черговим провальним планом і досягти бажаного забезпечення країні-агресорці таки не вдасться.