Заборону на імпорт деяких товарів із Польщі, Словаччини та Угорщини, готовий запровадити уряд України, якщо ці країни не погодяться зняти односторонню заборону на імпорт української агропродукції.
Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Він зазначив, що уряд пропонує ЄС та країнам-сусідам компроміс: Україна впровадить заходи контролю та верифікації за експортом чотирьох груп товарів.
«Ми будемо надавати ЄС та сусідам митні дані щодо експорту визначених товарів та будемо збирати дані про кінцевий пункт відправлень у системі електронної черги. Наша ключова пропозиція — це запровадження системи верифікації на експорт визначених агротоварів до п’яти держав-членів ЄС. Ми обговорюємо цю пропозицію з Єврокомісією», — сказав Шмигаль.
Україна також подала формальний запит до Польщі, Угорщини, Словаччини про порушення норм СОТ. Крім того, Україна починає антидискримінаційне розслідування проти недружніх дій цих країн у торговельній сфері.
«Якщо Польща, Угорщина, Словаччина не погодяться на узгоджені з Єврокомісією заходи, то Україна буде вводити дзеркальні або взаємні торгові обмеження. Найважливіше пам’ятати — ми всі на одному боці. На боці європейських цінностей і демократії», — підкреслив Шмигаль.
Раніше Болгарія скасувала заборону на агроімпорт з України. Відтак у Болгарії фермери та переробники по всій країні розпочали акції протесту у вузлових точках країни через рішення парламенту не продовжувати заборону на імпорт зерна з України після 15 вересня. Були заблоковані прикордонні переходи, головні дороги та автомагістралі.
З приводу цього болгарський міністр звинуватив російську пропаганду у провокації протестів проти імпорту українського зерна.
У болгарських соцмережах розгорнулася потужна кампанія проти української агропродукції, зокрема з фейками, начебто українські продукти забруднені важкими металами та ураном. Болгарська влада провела сотні перевірок українського зерна і спростовувала ці наклепи.
Міністр транспорту Болгарії Ґеорґі Ґвоздейков звинуватив російську пропаганду у провокації фермерських протестів проти імпорту сільськогосподарської продукції з України. Про це повідомляє видання Euractiv.
«Проблема з імпортом українського зерна була створена російською пропагандою. …цей протест зараз має політичну мету. Вони намагаються дестабілізувати чіткий (проєвропейський геополітичний, — ред.) напрямок Болгарії», — сказав Ґвоздейков в інтерв’ю bTV.
Гвоздейков нагадав про рішення Європейської комісії та болгарського парламенту дозволити імпорт української продукції.
«Болгарії нічого втрачати. Ми надаємо коридор солідарності, порт, через який можна експортувати зерно з України. І Болгарія від цього тільки виграє», — додав міністр.
Як пише видання, у соціальних мережах Болгарії розгорнулася потужна дезінформаційна кампанія, спрямована проти українського агровиробництва. Найпопулярнішою фейковою новиною було те, що українські продукти харчування забруднені важкими металами і навіть ураном. Болгарська влада провела сотні перевірок українського зерна та продуктів, але не виявила жодної такої проблеми.
У неділю дезінформаційну кампанію продовжила голова Національної спілки пекарів та кондитерів Мар’яна Кукушева. Вона пояснила телеканалу Nova TV, що українську пшеницю можна використовувати лише на корм, оскільки вона містить хімічні сполуки «важких металів».
Це викликало реакцію Болгарського агентства з безпеки харчових продуктів, яке заявило, що в українській пшениці немає важких металів.
Продовольче агентство оголосило про посилення контролю і відбір зразків з кожної партії з України. На сьогодні було відібрано 575 зразків української продукції, і жодного відхилення від стандартів безпеки не виявили.