В останні роки НАТО було зосереджено на посиленні в Балтійському регіоні, але в останні місяці на перший план вийшла ситуація в Чорному й Азовському морях.
Регіон Чорного моря в найближчі роки буде осередком напруженості через нарощування Росією військової присутності і подальшу мілітаризацію анексованого Криму.
Про це сказав заступник помічника генсека НАТО з політичних питань Джеймс Аппатурай, в середу, 13 березня.
"Необхідно готуватися до того, що в найближчі роки регіон буде нестабільним, що Росія буде мати там велику військову присутність. Коли Росія піде? У найближчий період? Я так не думаю", – сказав Аппатурай під час дискусії, організованої в Лондоні Королівським інститутом міжнародних відносин.
Він зазначив, що в останні роки НАТО було зосереджено на посиленні захисту союзників у Балтійському регіоні на тлі агресивних дій РФ, але в останні місяці на перший план вийшла ситуація в Чорному й Азовському морях.
"Чорне море зараз є важливим питанням порядку денного для НАТО і буде таким у найближчі роки", – заявив Аппатурай і додав, що "ми не забули про Україну, Україна не знімається з порядку денного".
Окрім того, РФ постійно нарощує свою військову присутність на території окупованого Криму. Кремль перетворив півострів на базу з якої відправляє війська у Середземне море та на Близький Схід.
"Крим став для Росії сильною платформою для перекидання сил далеко за межі України, у східне Середземномор'я і на Близький Схід", – зауважив він.
За його словами, Альянс розглядає надання конкретної підтримки країнам-партнерам, особливо Україні та Грузії, як один з основних заходів зі зміцнення безпеки Чорноморського регіону.
Аппатурай зазначив, що у НАТО є "довгий список навчань, які ми проведемо в Чорному морі в цьому році".
"Ви побачите більше залучення НАТО в Чорному морі і збільшення фізичної присутності в стратегічно важливих точках. Наприклад, в Одесі, недавно там був американський корабель", – нагадав він.
Раніше генсек Альянсу Єнс Столтенберг заявив про плани наростити військову присутність у Чорноморському басейні.
За словами Столтенберга, зведення моста над Керченською протокою не відповідає нормам права, так як контроль Росії над Кримом був встановлений незаконним шляхом.
"Протиправне затримання українських моряків у листопаді 2018 року та арешт їх кораблів тільки посилили наші занепокоєння щодо російських порушень", – сказав Столтенберг.
Також генсек зазначив, що НАТО продовжить надавати Україні практичну підтримку і буде посилювати вплив у Чорноморському регіоні.