Українська телеведуча Наталія Мосейчук розкритикувала владу за новий закон про банківські перекази. Свою думку щодо нового закону журналістка висловила в ефірі програми “Право на владу”.
В Україні 28 квітня набув чинності базовий закон, який передбачає нові правила банківських переказів та фінансовий моніторинг.
Це ускладнило простим українцям і без того не веселе життя – люди скаржаться на необґрунтовані блокування грошей на банківських рахунках.
З’явилися скарги на те, що банки зупиняють перерахування не тільки готівкових грошей через термінали на рахунки без ідентифікації, але і стандартні переводи між рахунками — з карти на карту. Операції зупиняються, а гроші блокуються, хоча за новим законом цього не повинно відбуватися.
За словами Наталії Мосейчук, прийняттям таких непродуманих законів влада створює небезпечні преценденти.
“Коли з легкої руки пана Гетьманцева в парламенті починають ухвалювати закони про те, що з картки більше 5 тисяч не можна переказати, треба приходити з паспортом і свідоцтвом про народженя, то я Вам скажу наступне: якщо б не коронавірус, то люди б вже стояли під парламентом. Ви створюєте небезпечні преценденти”, – зазначила Мосейчук.
Зазначимо, що у свою чергу людям обіцяли, що нічого не зміниться.
“Закон майже нічого не змінить для клієнтів банків, для банківських установ. Він ніяким чином не позначиться на можливостях сплати комунальних послуг, поповнення мобільних телефонів, переказів, оплати карткою. Не будуть також мати ніяких обмежень перекази безготівкових коштів, у тому числі із закордону на валютні рахунки.
Бо і власник картки платника, і власник картки отримувача вже ідентифіковані банком, і ніяких додаткових ідентифікацій не потрібно. Обмежень за такими операціями новий закон не вводить. Новий закон про те, що треба орієнтуватися на великі ризикові операції. Закон зміщує акцент на великі ризикові операції”, – заявив директор департаменту платіжних систем Олексій Шабан.
Однак, з деякими проблемами простим українцям все ж доведеться стикатися.
Водночас, для багатьох готівкових операцій тепер знадобиться паспорт. Наприклад:
щоби поповнити картку на суму понад 5 тисяч гривень;
щоби переказати більше 5 тисяч через платіжний термінал. Щоправда, ця норма запрацює вже з нового року, коли термінали мають обладнати спеціальними пристроями для ідентифікації;
лише з паспортом можна переказувати суми, більші за 5 тисяч гривень через систему “Вестерн Юніон”;
більше не можна анонімно користуватись електронним гаманцем;
поштова доставка з післяплатою у готівці на суму понад 5 тисяч гривень також потребуватиме ідентифікації.
Втім, багато інших повсякденних операцій будуть здійснюватись, як раніше. Так, правила нового закону не розповсюджуються на оплату комунальних послуг, сплату штрафів, сплату товарів чи послуг вашою банківською карткою, а також на зняття готівки з власного рахунку чи погашення кредиту до 30 тисяч гривень.