Створена Хомутинником за підтримки Гройсмана схема оцінки нерухомості – принесе їм близько 13 млн доларів.
В останні дні мої колеги рповідомили про нову систему оцінки майна при проведенні операцій з нерухомістю, передає Корупція Інфо з посиланням на Антикор
Якщо коротко, то Фонд держмайна прийняв указ № 956, яким створено електронний майданчик «ОЦІНКА.оnline». І тепер все оцінювачі майна повинні спочатку відправити свій звіт в цей електронний сервіс, і тільки після підтвердження достовірності оцінки – передавати його нотаріусу для розрахунку необхідних податків і зборів (1% до Пенсійного фонду і 1% держмита).
Ключова «фішка» схеми, вигаданою заявником Хомутинником і затверджена Гройсманом – в механізмі самої оцінки. «ОЦІНКА.оnline» завищує оціночну вартість більшості об'єктів, так як не враховує стан будинку, поверховість, розташування, і т.д. і т.п.
Місто просто розділено на «зони», для яких встановлена мінімальна ціна оцінки. Наприклад, для Печерського району Києва це мінімум 33 тис грн за метр квадратний.
Виключаються таке поняття як «новобуд» або вторинна нерухомість. Майданчик не передбачає об'єктивного розподілу за вартістю землі.
У некторих випадках це призводить до завищення оціночної вартості нерухомості більш ніж в 1,5-2 рази. А відповідно, збільшуються і платежі продавця з покупцем.
Наприклад, квартира в центрі реальною вартістю в 50 тисяч доларів тепер оцінюється в 100 тисяч. Відповідно, сумарні платежі сторін угоди при продажу (2% від оцінки) з 1000 доларів збільшуються до 2000 тисяч.
Саме тут і заробляють наші персонажі за допомогою кишенькових управителів вибудуваної ними схеми: за словами брокерів, які готують угоди після введення нових правил оцінки, коригування вартості нерухомості до реальної варто 10 000 гривень.
Тепер вважаємо:
Згідно даних Міністерства юстиції України, кількість угод купівлі-продажу квартир і житлових будинків, скоєних приватними і державними нотаріусами, по областям України в 2017 році склало 255 733 одиниць.
Тільки оцінка достовірності вартості нерухомості принесе дітищу Хомутинника-Петренко (з серпня по грудень) – близько 85 млн гривень, якщо виходити з ціни «обробки» однієї оцінки в базі «ОЦІНКА.оnline» в 390 гривень (+ 390 гривень нотаріус).
За 10 днів роботи бази в 2018 році «ОЦІНКА.оnline» вже було внесено понад 7 тисяч звітів про оцінку майна для їх подальшої реєстрації. При цьому у зв'язку із заниженням вартості нерухомості в 2-3 рази було відмовлена в реєстрації 417 об'єктів нерухомості, що склало 11,58% від проведених операцій на загальну суму 135 млн. гривень.
Якщо припустити, що занижують оцінку нерухомості тільки в кожному десятому випадку – то додатковий дохід наших схемщиків від допомоги в заниженні складе 25-30 тисяч угод по 10 000 гривень за кожну операцію = ще 250-300 мільйонів гривень.
І це якщо не вникати в нюанси. Наприклад, в те, що експортна оцінка земельної ділянки з будинком оформляється двома окремими звітами про оцінку: окремо будинок, окремо земля. Що також вимагає окремої реєстрації кожного об'єкта оцінки. Тобто, в деяких випадках прибуток Хомутиннику-Гройсману буде подвоєний.
Александр Дубинский