Напередодні холодів багато українців стали перед вибором, як розрахувати найбільш вигідний варіант і скільки можна заощадити, переходячи протягом року з субсидій на пільги і навпаки.

При виборі оптимальної соцдопомоги все залежить від конкретної ситуації: комусь вигідніше оформити субсидію, а комусь – пільгу.


 
При цьому, як кажуть експерти, слід звернути увагу на кілька моментів. По-перше, пільга (вона може становити від 25% до 100% в залежності від категорії) надається конкретній людині, тоді як субсидія нараховується на домогосподарство, виходячи з сукупного доходу сім’ї.

Наприклад, в квартирі проживають три людини, в такому випадку загальний обсяг спожитих послуг ділиться на кількість пільговиків. І якщо з трьох проживають в квартирі лише один пільговик, то пільга набереться лише на третю частину платіжки. Якщо ж всі пільговики, то пільга буде нараховано на весь обсяг спожитих послуг, але не більше норми споживання, визначених законодавством.
 
Якщо в місяць було використано енергоресурсів більше встановленого нормативу, то надлишки оплачуються за повною вартістю. По-друге, при пільговій оплаті за послуги квитанції жителям надходять вже з урахуванням знижки, при субсидії – в квитанції вказано повну суму, але її частина погашає держава.

Коли вигідніше оформляти пільгу, а коли субсидію, розберемося на конкретних прикладах. Так, наприклад, виходячи з соціальних нормативів, плата за послуги ЖКГ в опалювальний період для пільговика з пенсією в 1800 грн, який проживає один в столичній квартирі площею 38 кв. м, становить 343 грн (газопостачання: 10,5 куб. м × 8,55 грн = 89,8 грн; електроенергія: 90 кВт * год × 0,9 грн = 99 грн; гаряча вода: 1,6 куб. м × 80,6 грн = 129 грн, водопостачання і водовідведення: 4 куб. м × 18,4 грн = 73,6 грн). В такому випадку, володіючи пільгою в 50%, він отримає знижку в розмірі 171,5 грн. Тоді як при призначенні субсидії його обов’язковий платіж складе 7,59%, а розмір субсидії – 206,4 грн.

У такому випадку йому вигідніше оформити субсидію. У той же час якщо пільговик має знижку в 75%, то він отримає знижку в розмірі 259 грн і тоді йому вигідніше оформити пільгу.

Тим часом, як розповів заступник директора департаменту соцполітики КМДА Максим Бутченко, за статистикою, пільгами вигідніше користуватися виключно в неопалювальний період. «Різниця полягає в тому, що пільга дається на соціальні нормативи, виходячи з 31,5 кв. м на людину, а субсидія – на 48,8 кв. м. Тобто субсидія поширюється на більшу кількість квадратних метрів. Тому взимку в більшості випадків вигідно користуватися субсидією, але кожен випадок індивідуальний.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

Наприклад, в Києві з 280 тис. субсідіантів десь 40-50 тис. У минулому році після закінчення опалювального сезону перейшли на пільги влітку і зараз в жовтні вони ж знову написали заяви на субсидії », – розповів« Вістям »Бутченко.

При цьому він додав, що відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затвердженого постановою Кабміну від 4 липня 2015 року №389 розраховувати на пільгу можуть лише ті, чий дохід не перевищує 2972 ​​грн на місяць.

Економічний експерт Олександр Охріменко також запевняє, що більшість українців вибирають субсидію. «Так, є категорії громадян, для яких пільга покриває 75% або навіть 100% вартості ЖКП. Але часто буває, що з подружжя пільга покладена тільки одному з них. В такому випадку подружжю вигідніше взяти субсидію. Також пільги можуть бути вигідніше для будинків з індивідуальним опаленням. Але точної відповіді дати не можна. Кожен сам повинен сісти і підрахувати », – сказав Охріменко.

За словами Бутченко, якщо сім’я має право на субсидію, але вважає, що їй вигідніше користуватися пільгами, то вона може подати заяву в органи соцзахисту на її скасування і платити комуналку з урахуванням пільг. І навпаки, якщо взимку їм вигідна субсидія, то подати заяву, щоб призначили саме її. «Ніяких ризиків, що після відмови від пільг людям доведеться заново ходити по інстанціях і збирати необхідні довідки, немає. Пільги не скасовуються, а тільки «заморожуються» на той період, поки людина отримує субсидію », – пояснив Бутченко.