Україна не може розраховувати на те, що президент РФ Владімір Путін дотримається свого слова та забезпечить безпечний прохід для суден зерном.

Про це заявив міністр сільського господарства Німеччини Джем Оздемір під час візиту до Києва.

Москва натякнула на можливість, що Кремль надасть безпечний прохід українським зерновозам через Чорне море в обмін на пом’якшення санкцій Заходу.

Виступаючи після зустрічі зі своїм українським колегою Миколою Сольським, Оздемір сказав, що поділяє скептицизм України щодо обіцянок Росії.

“Довіра обіцянкам Путіна без надійних і ефективних військових гарантій була б самогубством для України”, – сказав він.

Після візиту до Польщі 7-8 червня німецький міністр вирушив до Києва, щоб обговорити допомогу Україні та безпечні маршрути експорту продуктів харчування.

“Поки Путін блокує морський шлях, нам потрібно використовувати та посилювати всі доступні альтернативи: дороги, залізниці та Дунай”, — наголосив Оздемір, додавши, що Німеччина “не відступиться” у цьому питанні.

Щоб активізувати зусилля вивезення української пшениці з країни через Дунай, міністр пообіцяв нові кошти для фінансування розширення лабораторних потужностей в Ізмаїлі, розташованому на березі річки неподалік румунського кордону, щоб мінімізувати час обороту суден на кордоні.

Проте будь-яке рішення, крім відкриття торгових шляхів через Чорне море, є “другим або третім найкращим рішенням”, сказав Оздемір, наголосивши, що навіть за максимального використання “залізничний, автомобільний або річковий транспорт не вирішить цієї проблеми”.

“Головне питання — допомогти Україні знову стати суверенною та незалежною та повернутися на світові ринки”, — додав Оздемір.

Як відомо, Україна разом з партнерами обговорює можливість створення міжнародної місії для розблокування українського морського експорту та як перший крок вимагає від Росії відвести свої сили в морській акваторії навколо України та надати безпекові гарантії про ненапад.

Про це, коментуючи заяву глави МЗС РФ Сергєя Лаврова, зазначив речник міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.

Лавров заявив, що росіяни, мовляв, готові пропустити судна з українським зерном, “якщо Україна розмінує порти”.

Ніколенко відкинув слова Лаврова, зазначивши, що напавши на Україну, Росія взяла в облогу українські морські порти, а російська армія замінувала частину морської акваторії і постійно здійснює спроби прорвати зі сторони Чорного моря оборону Одеси та інших прибережних міст.

За словами Ніколенка, Україна опрацьовує разом з партнерами можливість створення міжнародної місії, зокрема під егідою ООН, яка візьме на себе забезпечення функціонування морських шляхів експорту української сільськогосподарської продукції.

Україна вітає попередню готовність низки країн долучитися до процесу відновлення безпеки в Чорному морі.

Водночас, Україна вимагає, що Росія як перший крок має відвести свої сили в морській акваторії навколо України та надати безпекові ґарантії про ненапад на порти та комерційні конвої.

“Росія має негайно розблокувати українські морські порти, припинити обстріли Одеси та інших прибережних міст, відвести свій військово-морський флот на відстань, яка унеможливить напад на торговельні судна, та не створювати перешкод для міжнародної навігації”, – заявив Ніколенко.

“Закликаємо країни, продовольча безпека яких може найбільше постраждати від агресії РФ проти України, використати їхні контакти з Москвою, аби змусити її зняти блокаду з українських морських портів та припинити війну”, – додав речник МЗС України.