У Європейському Союзі розглядають два варіанти розвитку ситуації щодо надання Україні статусу кандидата на вступ.

Про це йдеться у статті Кандидат із нюансами: що відбувається в ЄС перед історичним рішенням щодо України.

План А передбачає, що Єврокомісія надасть висновок, що Україна відповідає критеріям, і ЄС визнає за нею статус кандидата вже зараз. Всі наступні кроки, наприклад, початок переговорів, будуть зумовлені проведенням реформ.

План Б, який просувають кілька столиць, передбачає, що умови будуть висунуті вже зараз, і до їхнього виконання Україна буде “кандидатом у кандидати”.

Список умов пропонують прописати у висновках Єврокомісії, щоб це виглядало не ідеєю держав-членів, а сама ЄК.

На саміті у червні в цьому випадку Україні повідомлять, що вона стає лише “потенційним кандидатом”, а також отримує юридично визнану перспективу членства, яка досі формально справді не зафіксована в жодному документі.

Серед окремих чиновників Єврокомісії та серед окремих держав-членів є думка, що план Б не буде “зрадою”. Його навіть “зливають” у ЗМІ, готуючи до ймовірного негативного розвитку. Так, низка ЗМІ минулої ночі поширила повідомлення агентства Bloomberg із заголовком Ukraine Likely to Win Initial EU Backing for Path to Membership.

“Але у вигляді цієї “перемоги” джерело в ЄС розповіло журналістам саме про план Б, який стане для Києва безумовною поразкою. Про це вже публічно заявили і в уряді, і на Банковій. Про це одноголосно говорять українські експерти-реформатори, які попрямували до ЄС лист із цього приводу, який зібрав безпрецедентно широку підтримку”, – йдеться у статті.

За інформацією “Європейської правди”, найближчими днями Україну відвідає президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн. Мета її візиту – пояснити особисто Зеленському стан речей та підказати, як Київ може запобігти негативному вирішенню саміту.

Зазначимо, низка європейських країн все ще не готова безумовно підтримати надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС на саміті Європейської ради наприкінці червня.