Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган має власні інтереси у російсько-українських відносинах. Участь у переговорах між сторонами в ролі посередника були ним сплановані завчасно.
Турецький лідер намагається отримати максимальну вигоду від російсько-української війни. Про це розповів політтехнолог Михайло Шейтельман.
Експерт вважає, що путін не просив Ердогана вести переговори щодо перемир’я у війні, позаяк турецький лідер сам взяв ініціативу у свої руки.
«Я думав, що ця пропозиція Ердогана путіну, а не путіна Ердогану. путін не може замовити щось Ердогану. путін може щось замовити Орбану в Угорщину, він може щось замовити президенту Сербії, або генсеку ООН, але не Ердогану – там відносини навпаки, оскільки путін в економічній залежності від Ердогана. Через санкції, в тому числі – зокрема», – пояснив Шейтельман.
На його думку, Ердоган продовжує вести подвійну гру, отримуючи економічні та політичні вигоди від кремля.
“Ердоган їде до Львова і завуальовано каже, що підтримує територіальну цілісність України, а його міністр підписує договір про повоєнне відновлення мосту в Ірпені. Для росії з медійної точки зору все виглядає абсолютно жахливо. І це все було задумано й сплановано”, – вважає аналітик.
Експерт переконаний, що коли Ердоган їхав у Сочі для зустрічі з путіним, він вже тоді планував свій візит до України.
«Він знав, що виставить путіна “блідою міллю” в тому сенсі, що путінське оточення почало говорити після зустрічі з Ердоганом, що він російський союзник. Путін вже зрозумів, що ножі в спину будуть регулярними й ось він черговий ніж отримав. Ердоган усе те, що задумав, – те і зробив», – зауважив Шейтельман.
З його слів, Ердоган не допомагає путіну оминати санкції, позаяк Туреччина формально діє у межах міжнародного права, зокрема дотримуючись санкційних обмежень.
Водночас Шейтельман додав, що відносини між Анкарою та Києвом союзницькі й враховують інтереси обох сторін на майбутнє.
“Ердоган Україні не друг, а союзник. Це велика різниця. Друг відмовився б, а от союзник – виступає формально з союзницької точки зору. Тільки Україні давалася турецька зброя і продавалася, а росії не продавалася, хоч вона просила”, – вважає політтехнолог.
На його думку, Ердоган хоче домінувати у Чорному морі. Тому йому вигідно, що Україна знищує російський флот й прагне відновити територіальну цілісність, вигнавши росію з Криму.
«Це те, що хоче Ердоган. Туреччина має великі інтереси в Криму, але вони не територіальні. Після війни в України не буде багато грошей, щоб інвестувати у Крим, а у Туреччини будуть». – резюмував політтехнолог.
Додамо, Володимир Зеленський висловився щодо відновлення мирних переговорів з росією. Глава держави наголосив, що перемовини можливі, лише в тому випадку, якщо росія звільнить захоплені території.
Відповідну заяву президент України зробив у Львові після зустрічі з лідером Туреччини Реджепом Ердоганом і генсеком ООН Антоніу Гутеррешем.
Натомість турецький президент Ердоган сказав, що “зберігає віру у те, що війна закінчиться за столом переговорів”.
До уваги. Туреччина виступає посередником між Україною та росією. Навесні турецька сторона надала Києву та москві майданчик для переговорів, які закінчилися без результату. У липні у Стамбулі була укладена “зернова угода”, завдяки якій вдалося розблокувати українські порти.
Українська сторона з перших днів повномасштабного вторгнення росії прагнула зупинити війну завдяки дипломатії. Для цього Київ навіть погодився на переговори на кордоні з білоруссю, хоча режим олександра лукашенка надав росії білоруську територію для агресії проти України.
Українські та російські делегації зустрічалися у Стамбулі. Зокрема, в Туреччині відбулася тристороння зустріч за участю міністрів закордонних справ України, Туреччини та росії.