Чи не найбурхливішою темою в політичних кулуарах сьогодні є відставка спікера ВР Дмитра Разумкова. 24 канал розпитав експертів про те, чи варто очікувати відставки Разумкова, кому це потрібно та хто може стати новим спікером.
Політолог Володимир Фесенко каже, що за останній тиждень проявилося пряме публічне протистояння між Разумковим і його колишньою партією, стало очевидно, що криза у стосунках назріла і зараз виник рубікон: або Разумков залишається членом президентської команди й не буде створювати перешкод, або партія буде розв’язувати питання про його заміну.
Зараз визначальними будуть дві події: підпише чи ні Разумков ухвалений закон про олігархів та зустріч у Трускавці, де будуть вирішувати усі кадрові питання.
На зустрічі, яка буде у Трускавці скоріше за все будуть ухвалювати рішення по усім кадровим питанням. Можливо буде зустріч Разумкова з президентом чи фракцією. Але тут у першу чергу потрібно визначатися самому Дмитру Олександровичу: або він діє за правилами командної гри й залишається у команді президента, або президентська команда замінить його на іншу людину,– каже Фесенко.
Ярослав Сербін, адвокат, заступник голови Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права Асоціації правників України, додав, що кульмінацією незадоволення роботою Разумкова з боку влади стало направлення президентського проєкту Закону “Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)” до Венеціанської комісії (Європейська комісія за демократію через право), яка надає висновки про відповідність проєктів законодавчих актів європейським стандартам та цінностям.
Такі дії спікера могли відтермінувати ухвалення цього закону на декілька місяців. Це не перший випадок, коли Разумков не підтримує ініціативи президента. Зокрема, він не підтримав голосування за санкції РНБО проти Віктора Медведчука і його телеканалів, голосування за земельну реформу.
За час перебування на посаді Разумков продемонстрував, що не готовий сприяти ухваленню Законів з порушенням регламенту Верховної Ради та підтримувати ініціативи, які можуть порушувати права громадян. Дії спікера не завжди узгоджувалися з ініціативами влади, а тому виключати, що його відставка потрібна для того, аби призначити на його посаду більш лояльного кандидата, не слід.
Володимир Фесенко говорить, що заміною Разумкова може стати Руслан Стефанчук, перший заступник голови Верховної Ради
Заміна є – це Стефанчук. Він діє за правилами командної гри, просуває президентські ініціативи у Верховній Раді. До того ж він перший заступник спікера, має досвід та пройшов певний політичний іспит під час ухвалення законопроєкту про олігархів
Ярослав Сербін, каже, що Процедура відкликання Голови Верховної Ради України передбачена Законом України “Про Регламент Верховної Ради України”.
Сам Дмитро Разумков неодноразово заявляв, що за власним бажанням у відставку не збирається, а тому вона можлива лише за ініціативи народних депутатів. Пропозиція про відкликання Верховною Радою Голови ВРУ з посади можлива за наявності не менше 150 підписів народних депутатів,– говорить Сербін.
Після цього, питання про відкликання включається до порядку денного сесії Верховної Ради. Рішення про включення до порядку денного ухвалюється на пленарному засіданні, наступному за днем внесення такої пропозиції. Одночасно Верховна Рада дає доручення Рахунковій палаті провести фінансову перевірку виконання кошторису парламенту в поточному році.
Голова Верховної Ради України готує звіт про свою роботу та про виконання кошторису ВРУ. Цей звіт та висновок Рахункової палати надаються народним депутатам не пізніше, ніж за два дні до розгляду питання на пленарному засіданні.
Питання про відкликання Голови Верховної Ради України з посади не потребує підготовки в комітетах. Після цього відбувається голосування, відставка можлива лише при наявності 226 голосів “ЗА”,– пояснив адвокат.