Вже через місяць у Харкові відбудуться вибори нового очільника міста, а сьогодні останній день, коли кандидати можуть зареєструватися для участі у виборчих перегонах.

У РБК-Україна спробували розібратися у прогнозах та кандидатах. Щоправда, фаворити були відомі задовго до старту.

В.о. мера Ігор Терехов, який керує містом після смерті Геннадія Кернеса, і екс-голова Харківської ОДА Михайло Добкін ще з весни привели свої штаби в бойову готовність. Обидва кандидати вже зареєструвалися для участі у виборах.

Опитані виданням аналітики і політологи вважають, що головна сутичка розгорнеться між цими двома кандидатами. Але інтриги, що здатні вплинути на фінальну розстановку сил, залишаються. І щонайменше одна з них може прояснитися вже сьогодні – в останній день реєстрації для бажаючих поборотися за посаду мера. Чи з’являться в списку кандидатів інші сильні фігури, які можуть втрутиться в цю дуель – поки ще відкрите питання.

Зараз досить важко оцінити рейтинги потенційних претендентів на посаду мера. З липня ніяких опитувань від провідних соціологічних компаній щодо електоральних настроїв харків’ян у відкритому доступі не публікувалося.

Обидва політики в різний період життя Кернеса були його найближчими соратниками. Аналітики “Чесно” зазначили, що недавно міська влада відкрила в Харкові зоопарк – іміджевий проект Терехова – куди можна потрапити, залишивши цілий набір своїх персональних даних. Тут навіть гадати не треба для яких саме це цілей.

У штабі Добкіна задіюють схожі методи. У його хабах, розташованих по місту, можна заповнити анкету із особистими даними для отримання статусу прихильника. Паралельно Добкін анонсував, що виплатить харків’янам по 2 тисячі гривень допомоги на оплату “комуналки” у разі його перемоги на виборах. Бажаючим отримати компенсацію пропонують заповнити заявку, залишивши копію свого паспорта та коду. Як можуть використовуватися ці дані виборців – залежить від методів роботи партійних технологів.

За даними руху “Чесно”, найбільше на рекламу в інтернеті було витрачено зі сторінок, що агітують за Терехова. Сума витрат за період спостереження склала приблизно 30 тисяч доларів, каже регіональний аналітик “Чесно” в Харкові Олександра Щукіна. На користь Добкіна було витрачено на рекламу в онлайні майже стільки ж.

До слова, один із факторів, який може перетасувати будь-які прогнози – це участь або неучасть у мерській гонці екс-голови Харківської ОДА Юлії Світличної. У липневих соцопитуваннях вона посідала третє місце з 11,3% голосів. За рейтингом довіри серед городян, згідно з цим же опитуванням, вона поступалася тільки Терехову.

Ніякої кампанії в місті Світлична не починала і поки зберігає мовчання з приводу своїх планів на вибори. РБК-Україна звернулося до неї за коментарем, але на момент виходу матеріалу наше питання залишилося без відповіді.

“Ми помітили, що з шести громадських організацій, які спостерігатимуть за виборами в Харкові, три – пов’язані зі Світличною, дві – з Тереховим. Тобто інтерес до виборчого процесу у її команди є”, – каже Олександра Щукіна.

На довиборах навесні минулого року Світлична заявила про своє бажання балотуватися до Ради в останні дні реєстрації кандидатів. Якщо ж вона вплутається в боротьбу за головне крісло Харкова, тоді і перелік основних фаворитів буде ширшим.

“Мені невідома свіжа соціологія, але з огляду на те, як штаб Терехова включився мінусувати її, то, очевидно, що вона представляє для них загрозу”, – припустив Антон Авксентьєв.

З цим сценарієм погоджується і політолог Володимир Фесенко. За його оцінкою, висунення Світличної, дійсно, більше шкодить Терехову, ніж Добкіну.