Збитки Нафтогазу за 2020 рік у розмірі 19 млрд грн — абсолютно реальні і підтверджені міжнародним аудитом. Але за допомогою маніпуляцій їх намагаються представити, як щось протилежне.
Про це в інтерв’ю НВ Бізнес заявив новий глава правління Нафтогазу України Юрій Вітренко.
«Фінансовий результат роботи компанії – збиток. Маніпуляція полягає в тому, щоб спробувати видати це за щось протилежне. Наприклад, сказати, що, збитки тільки через те, що компанія застосовує міжнародні стандарти фінансової звітності, і що насправді це взагалі не збиток, просто компанія сформувала якісь резерви. І люди думають, що це значить компанія отримала гроші і просто відклала їх у бік. Навіть ці $2 млрд згадали. Таке враження, що взагалі все добре насправді, але просто ці два мільярда ми поки не показали як прибуток, а десь окремо тримаємо. Як у шкатулку поклали. Ось ця маніпуляція не просто неправильна, в певних країнах це взагалі кримінальний злочин — введення в оману інвесторів. Чому? Тому що резерви сумнівної заборгованості означають, що ми не отримали гроші. Тобто грошей немає, тому і збиток, розумієте?» — сказав Вітренко.
За його словами, сума, яка є на рахунках компанії, змінюється щодня, але приблизно вона трохи менше $2 млрд.
Вітренко пояснив, що ця готівка на рахунках Нафтогазу виникла через те, що компанія в 2019 році на позичені гроші купила газ і продала його в 2020 році.
«І ось ці гроші, які вона виручила за цей газ. Частину проїла, треба називати речі своїми іменами, а частина залишилася. Ось якщо ми подивимося на різницю між обсягами газу в ПСГ і їх вартістю на початок року та на кінець 2020 року, то газу стало менше на приблизно 35 млрд грн, це без ПДВ. Треба додати ПДВ і вийде мінус 42 млрд грн. А, наприклад, різниця у грошових коштах на початок і на кінець року у Нафтогазу, грубо кажучи, плюс 27 млрд грн. Тобто негативна різниця між вартістю газу в підземці значно більше, ніж позитивна, ніж приріст, умовно кажучи, грошей на рахунках. Що це означає? Це означає, що частину тих грошей, які Нафтогаз отримав від продажу газу, він проїв», — сказав глава компанії.
Він зазначив, що при цьому до позитивного грошового потоку Нафтогазу були включені гроші, отримані від Газпрому на початку 2020 року.
«Про що це говорить? Що як і з точки зору бухгалтерських нарахувань, так і з точки зору грошових потоків, компанія має значний негативний результат за 2020 рік», — зауважив Вітренко.
«До питання про гроші на рахунках, також треба розуміти, що ми винні зараз більше, ніж у нас є грошей. Для того, щоб віддати те, що ми винні, ми маємо заробити, або щось продати, або перекредитуватися», — відповів він.
Вітренко зазначив, що Нафтогаз готується до того, щоб у вересні 2021 року знову вийти на ринок єврооблігацій.
Нагадаємо, Кабінет міністрів обрав і призначив в.о. глави Міненерго Юрія Вітренка головою правління НАК “Нафтогаз України” з 29 квітня 2021 року. Рішення прийнято 28 квітня, на закритому засіданні уряду.
Як повідомляла пресслужба Кабміну, перед новим керівником компанії поставлено завдання “щодо системного збільшення видобутку українського газу, а також сприяння у формуванні повноцінного і справедливого ринку газу в Україні”.