Протягом останніх тижнів влада Європейського Союзу неодноразово критикували українського лідера Володимира Зеленського і реформи, що проводяться його командою в Україні. До цих критичних заяв приєднувалися також США, Всесвітній банк і члени Великої сімки, які погрожували офіційному Києву втратою фінансової підтримки від міжнародних партнерів та навіть скасуванням безвізового режиму. На цей раз Брюссель вирішив нагадати Зеленському про зелену угоду, приєднання до якої є однією з вимог для членства України в ЄС.
У Європарламенті не бачать політичної волі Верховної Ради в цьому питанні, яке вважають вкрай важливим для двостороннього співробітництва ЄС і Київа. Зокрема, депутатка ЄП, заступниця Співголови Парламентського комітету асоціації між Україною та ЄС і членкиня Комітету Європарламенту із закордонних справ Віола фон Крамон вимагає терміново повернутися за стіл переговорів і подумати, як саме може виглядати “зелена” економіка в Україні, що необхідно зробити в сфері енергетики, особливо в таких галузях як металургійні та інші великі промислові виробництва на сході та в центрі України, де залежність від вуглецевого палива є особливо високою.
“Зрозуміло, що ніхто не ставить під сумнів важливість саміту Україна-ЄС… Коли мова йде про зелений угоді, — добре чутно, що є певна координація технічних питань і стандартів. Але поки я не бачу політичної волі у Верховній Раді, щоб навіть почати думати, яким може бути бачення майбутньої взаємодії з Європейським Союзом в тому, що стосується зеленої угоди, як переключитися на питання енергетичної незалежності та визнати, що вугілля і газ дійсно не є альтернативою, їх використання зовсім не відповідає політиці скорочення викидів СО2 відповідно до кліматичних цілей”, — заявила Віола фон Крамон.
Євродепутатка вимагає, щоб українські депутати і постачальники енергії терміново вирішили питання щодо зеленої угоди. Вона підкреслила, що поки можна зробити “дуже обережні” висновки щодо “видатних” результатів енергетичної політики команди Зеленського. Чимало запитань, на її думку, існує в організації роботи фермерських господарств, в зусиллях по збереженні біологічного різноманіття, в сільськогосподарській політиці України в цілому.
“У вас чимало територій, які активно використовуються, у вас є чорноземи, у вас — багато віддалених районів, ви маєте чимало біологічного різноманіття в різних частинах України, і ви можете досягати цілей в збереженні такого розмаїття і цілей збереження природи більш просто, в порівнянні з тим, як фермерські господарства організовані на Заході, зокрема в Німеччині. Я думаю, що в Україні є відносні переваги, і вони повинні використовуватися належним чином. Вам не варто копіювати те, що зробили ми, тобто не повторювати наших помилок. Але це вимагає, напевно, більшої освіти і комунікації “, — підкреслила депутатка ЄП.
Важливо відзначити, що представниця Єврокомісії Катерина Матернова, заступниця Генерального директора з питань політики сусідства та розширення ЄС, яка очолює європейську оперативну групу підтримки України в здійсненні структурних реформ, охарактеризувала саміт Україна-ЄС, що відбувся в жовтні, як успішний. Вона визнала, що прориву ніякого не сталося, але під час саміту сторони чітко позначили сфери для зосередження зусиль. Матернова зазначила, що єдине, чого європейська сторона хотіла досягти під час саміту — це переконатися, що президент Зеленський особисто і його найближча команда глибоко сприймає і націлена на конкретну співпрацю з ЄС. Вона підсумувала, що протягом минулого року Україні вдалося досягти помітних результатів у реформах і в двосторонньому співробітництві з ЄС, що оцінюють в Брюсселі.