Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган у понеділок заявив, що після обстрілу російськими військами порту в Одесі й далі очікує від усіх учасників “зернової угоди” дотримання своїх зобов’язань.

Про це Ердоган заявив в інтерв’ю турецькому телеканалу TRT.

“Ми бачимо, наскільки делікатним все ще є процес у зв’язку з атакою на порт Одеси в суботу. Ми не хотіли, щоб це сталось, але це сталось. Очікуємо, що кожен буде виконувати свою частину угоди. Її провал обернеться проти нас усіх”, – вважає президент Туреччини.

Ердоган нагадав, що пріоритетом Анкари із самого початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну був “справедливий і сталий мир після досягнення режиму припинення вогню”, і висловив сподівання, що цього вдасться досягти. Додамо, Україна закликала ООН та Туреччину забезпечити дотримання Росією своїх зобов‘язань в рамках безпечного функціонування зернового коридору.

Про це йдеться у коментарі речника МЗС України Олега Ніколенка.

“Менше 24 годин знадобилося Російській Федерації, щоб ракетним ударом по території порту міста Одеса поставити під сумнів домовленості та обіцянки, дані нею ООН та Туреччині у підписаному вчора в Стамбулі документі”, – йдеться у коментарі.

“Російська ракета – це плювок Володимира Путіна в обличчя генеральному секретареві ООН Антоніу Гутеррешу та президентові Туреччини Реджепу Ердогану, які доклали величезних зусиль для досягнення угоди, і яким Україна вдячна”, додали в МЗС.

Україна наголосила на необхідності неухильного виконання домовленостей щодо відновлення безпечного експорту українських сільськогосподарських товарів Чорним морем з трьох портів: Одеси, Чорноморська та Південного.

“У разі невиконання досягнутих домовленостей, Росія нестиме повну відповідність за поглиблення глобальної продовольчої кризи”, – зазначив Ніколенко.

Також генеральний секретар ООН Антоніо Гуттереш беззастережно засудив удари, завдані сьогодні по українському порту Одеса. Про це йдеться у заяві заступника речника генсека.

“Всі сторони взяли на себе чіткі зобов’язання на світовій арені щодо забезпечення безпечного руху українського зерна та супутніх товарів на світові ринки”, – йдеться у заяві.

“Ці продукти вкрай необхідні для подолання глобальної продовольчої кризи та полегшення страждань мільйонів людей, що потребують по всьому світу. Повне виконання Російською Федерацією, Україною та Туреччиною є обов’язковим”, – додав він.

Нагадаємо, представники України і Росії у палаці Долмабахче в Стамбулі в п’ятницю підписали угоду про створення механізму для експорту українського зерна із чорноморських портів.

Про це на брифінгу заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш.

“Угода, яку ми підписали, відкриває шлях для комерційного експорту продовольства з трьох портів у Чорному морі – “Одеса”, “Чорноморськ” і “Южний”, – сказав Гутерреш.

Генсек ООН сподівається, що це допоможе знизити глобальні ціни на продовольство і стабілізувати світовий ринок. Він наголосив, що вирішити ці питання неможливо без “українських продуктів харчування і російських добрив”. За словами Гутерреша, домовленості передбачають створення двох робочих груп.

Перша буде очолюватись заступником генсека ООН Мартіном Гріффітсом і стежитиме за дотриманням умов судноплавства в Чорному морі. У її межах створюється спільний координаційний центр для моніторингу виконання домовленості. Друга робоча група буде очолюватись генеральним секретарем ЮНКТАД Ребеккою Гірнспен і займатиметься полегшенням доступу російських добрив на глобальний ринок.