Уряд Словаччини заявив про готовність передати Україні 10 із 11 своїх винищувачів МіГ-29 радянського виробництва, ще один зарезервований для словацького авіаційного музею, який знаходиться на етапі формування експозиції.
Про агентству AP заявив міністр оборони Словаччини Ярослав Надь.
“Ми більше ніколи не будемо використовувати МіГи. У них немає для нас реальної цінності. Якщо ми віддамо їх Україні, вони допоможуть врятувати чиєсь життя”, – заявив міністр оборони.
Один винищувач МіГ-29 зарезервований для словацького авіаційного музею, який знаходиться на етапі формування експозиції.
Остаточне рішення про передачу літаків Україні очікується впродовж декількох днів або тижнів.
Якщо Словаччина передасть українським військовим винищувачі, вона стане першим членом НАТО, який поставив Україні бойові літаки.
Словацька армія припинила експлуатацію радянських винищувачів влітку 2022 року через брак запчастин і фахівців з технічного обслуговування.
Братислава підписала контракт на покупку 14 американських винищувачів F-16 Block 70/72, але початок поставок було відкладено до початку 2024 року.
Хочемо додати: Президент Чехії Петр Павел виступає за надання Україні західних винищувачів. Втім, через пів року або пізніше, коли будуть підготовлені фахівці.
“У довгостроковій перспективі в Україну також мають бути поставлені винищувачі. Але це має статися лише через пів року чи пізніше”, – наголосив Петр Павел.
За його словами, передавання літаків вимагає підготовки фахівців, льотного та наземного персоналу, логістики, наземної безпеки.
Разом з тим Павел наголошує, що техніка важлива для того, щоб українські війська могли зупинити російський наступ.
Зеленський повідомив , що окрім Польщі, ще три країни Європи готові навчати українських пілотів на F-16.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що окрім Польщі, ще три європейські країни готові навчати наших пілотів на сучасних винищувачах F-16. Зараз тривають перемовини щодо цього.
Про це глава держави сказав під час великої пресконференції з журналістами у річницю вторгнення Росії, 24 лютого.
“Наші партнери розуміють, що ми хочемо використовувати це для захисту нашого неба, інфраструктури і цивільного населення. Тому ми почали робити важливі кроки вперед. Моя зустріч із прем’єр-міністром Британії дає відповідь на питання, чи є в України шанс отримати високоякісні літаки. Ми відкриваємо тренування з Британією. Сьогодні в мене була зустріч із прем’єр-міністром Польщі — ми відкриваємо можливість навчання на F-16. У нас є перемовини і реальне відчуття, що ще з трьома європейськими державами буде можливість отримати ці навчання й літаки. Ми хочемо пришвидшити ці процеси. Вони складні. Але це і є комплексний захист неба”, – сказав він.
Зеленський додав, що “єдине слабке місце – це терміни”, з якими західні партнери постачають озброєння, бо Україна втрачає людей.
Нагадаємо: Група конгресменів вважає, що винищувачі “можуть стати вирішальними для контролю над українським повітряним простором цьогоріч”.
П’ять членів Палати представників написали лист президенту США Джо Байдену, щоб він відправив військові літаки F-16 до України.
Група конгресменів у листі стверджує, що “сучасні літаки — яких Київ потребує, але адміністрація поки що не погодила — можуть стати вирішальними для контролю над українським повітряним простором цього року. Надання таких літаків є необхідним, щоб допомогти Україні захистити свій повітряний простір, зокрема, в умовах відновлення наступу Росії та очікуваного збільшення масштабних бойових дій.
Лист був ініційований демократом штату Мен Джаредом Голденом. Його також підписали демократи Джейсон Кроу з Колорадо і Кріссі Гулаган із Пенсільванії та республіканці Тоні Гонзалес з Техасу і Майк Галлахер з Вісконсіна.