Мобілізовані росіянами жителі окупованої Луганщини планують здаватися в полон у разі прориву ЗСУ оборонних рубежів загарбників, повідомив, заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов.
“У разі прориву Силами оборони України оборонних рубежів російських окупаційних військ на лінії Сватове-Кремінна та, відповідно, перенесення бойових дій ближче до міста Луганськ, значна частина військовослужбовців підрозділів 2-го армійського корпусу, особливо з числа мобілізованих на тимчасово окупованих територіях, планує здаватися в полон”, – заявив Громов, передає “Military Media Center”.
Нагадаємо, 3 січня очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що траса “Кремінна-Сватове” під вогневим контролем українських захисників і тепер логістика окупантів значно ускладнилась. За його словами, росіяни на межі нервового зриву, адже репресують місцеве населення окупованих територій, а людей підозрюють у співпраці з ЗСУ.
Наразі ЗСУ перехоплюють ініціативу на сході: на найскладнішому Бахмутському відтинку лінію боїв стабілізовано, а в районі Сватового і Кремінної на Луганщині росіяни опинились у неприємній для себе ситуації.
У 2022 році Україна умовно пройшла три фази війни: від пасивної оборони у лютому-березні до активної оборони з квітня і початку контрнаступу в липні. ЗСУ поступово перехоплюють оперативно-статегічну ініціативу на сході – в Луганській і Донецькій областях.
Таку думку висловив військовий аналітик, співголова ГІ “Права Справа” Дмитро Снєгирьов.
“Тяжкі бої, втрати та надзусилля далися взнаки і принесли результат – нам вдалося деокупувати 40% захопленої території і звільнити від ворога понад 2000 населених пунктів. Зараз є позитив у просуванні в Луганської області і “нависання” з подальшою можливістю деокупації Запорізької області. І це теж визнається російською стороною”, – коментує експерт.
Він також вважає позитивним моментом і те, що половина Донецької області досі перебуває під контролем ЗСУ, а спроби росії переломити ситуацію завершилися військовою та політичною поразкою.
За словами Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного, найбільш складною ситуація залишається на ділянці Соледар-Бахмут-Майорськ. Там ворог фактично по трупах своїх солдатів намагається просуватися вперед, але підрозділи Сил оборони ціною надзусиль стримують ворожий наступ.
“Наразі ситуація в районі Бахмута стабілізована. Ба більше – ворога вдалося вичавити з міської забудови. Місто і шляхи сполучення з ним повністю контролюються ЗСУ, і передумов для оперативного оточення чи виведення українського військового контингенту з нього немає абсолютно”, – зазначає Снєгирьов.
Водночас ситуація в Авдіївці – складна, але контрольована.
“Це – укріпрайон, який будувався з 2014 року. Тобто Донецький напрямок ми контролюємо повністю, і у росіян є інколи лише просування на тактичному рівні від кількох сот метрів до трьох кілометрів. Отже, подальше просування окупантів буде дуже проблематичним”, – наголошує аналітик.
В Луганській області експерт відзначає позитивні зрушення в районі Кремінної та Сватового.
“Там створюються передумови для наступального розвитку подій і відрізання російського угруповання від шляхів постачання ресурсів для 50-тисячного угруповання, з якого найбільш боєздатного нараховується до 15 тисяч “багнетів”. Разом з тим на Сватівському напрямку ситуація для ворога, м’яко кажучи, неприємна”, – зауважує оглядач.
За оцінками Снєгирьова, саме з цим пов’язана передислокація у район Сватове – Кремінна на Луганщині 76-ї ДШД з-під Пскова, яка у росіян вважається найбільш боєздатною і технічно оснащеною. Проте навряд чи чергова спроба переломити ситуацію в свій бік вийде вдалою для окупантів.
“На відміну від ворога, який, на наше щастя, діє за лекалами Радянської армії, ЗСУ воюють по-сучасному, мобільно, завдаючи влучних точкових ударів, насамперед по шляхах постачання ворога. Знекровлюючи його таким чином і примушуючи відходити”, – резюмує оглядач.