Українські захисники у Херсонській області намагаються зачистити присутність окупаційних військ у 30-кілометровій зоні на лівому березі. Про це розповіла керівниця пресцентру ОК Південь Наталія Гуменюк в ефірі 24 каналу.
Полковник відзначила, що останнім часом неспокійно в районі Антонівського мосту, Олешок та Голої Пристані Херсонської області. Крім того, на лівому березі Дніпра постійно стаються вибухи. За її словами, зараз там ведуться бойові дії.
“Це нормальна бойова робота. В 30-кілометровій зоні лівого берега намагаємось зачистити присутність ворога, щоб вони мінімізували обстріли правого берега”, – пояснила Гуменюк.
Вона також зазначила, що через новини про присутність ЗСУ на лівому березі Дніпра російські загарбники почали відіграватися на цивільних мешканцях Херсонщини. Обстріли правобережжя із застосуванням керованих авіаційних бомб КАБ-500 почастішали майже вдвічі.
“Якщо раніше КАБів прилітало 2-3, то зараз майже кожного дня 5-6 ракет вони спрямовують на Херсонський та Бериславський райони. Населені пункти цих прибережних районів дуже потерпають від обстрілів”, – додала Гуменюк.
За її словами, російські окупанти “відіграються” на Херсонському напрямку, оскільки ворог побоюється просування українських військ. Водночас Сили оборони продовжують контрбатарейну боротьбу – відомо про знищення чотирьох ворожих спостережних пунктів, в яких російські війська планували провести ротацію.
Знаком про початок контрнаступу Збройних Сил України буде знищення Кримського мосту. Він є головною артерією постачання озброєння.
“Ми сиділи та чекали поки вони його (Кримський міст) відновлять, щоб вже конкретно його відминусувати. Виходячи з дислокації військ та найоптимальнішого розвитку подій в наступі, то оптимальний варіант якраз почати наступ зі знищення Кримського моста. Це має бути саме самим початком, тому що через Кримський міст йтимуть основні типи озброєнь та військової амуніції”, – розповів військовий експерт Роман Світан.
При цьому він зазначив, що через Крим росіяни можуть літати до Мелітополя і довозити військову амуніцію.
“Після того як буде знищений Кримський міст, то можна починати рух на Азовське узбережжя”, – підсумував експерт.
У своєму “свіжому” матеріалі американське видання The New York Times з посиланням на урядовців США повідомило орієнтовну дату початку українського контрнаступу: “Україна готується розпочати контрнаступ проти російських військ уже наступного місяця (тобто у травні, – Ред.), кажуть американські чиновники”.
Україна, вустами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, без якихось конкретних дат цю тему коментує так:
“Не буде такого дня, коли Збройні Сили скажуть: “Завтра починаємо контрнаступ”. Це неможливо в умовах війни, тому що це секретна інформація. Плани Збройних сил, які ми не маємо права в публічному просторі обговорювати, в тому числі й самі військові їх не обговорюють”. Водночас вона наголосила на тому, що контрнаступальні дії вже відбуваються: “Те, що зараз уже відбувається на полі бою, також можна назвати контрнаступом”.
Водночас, у Росії панує «всеохопна тривога» щодо українського контрнаступу, пише Інститут вивчення війни (ISW) у своїх щоденних оновленнях щодо війни в Україні.
Аналітики ISW повідомляють, що в інформаційному просторі Росії панує «розчарована та панічна риторика» щодо потенційного контрнаступу українських збройних сил, мовляв, військові та відомі діячі в Росії «продовжують підкреслювати всеохопну тривогу щодо можливих контрнаступальних дій України».
Видання Reuters опублікувало велике дослідження щодо підготовки росіян до потенційного наступу ЗСУ. У статті опублікований аналіз з мапами, супутниковими фотографіями та малюнками фортифікаційних споруд росіян на кордоні з Кримом на вздовж окупованих територій України.
Бойовий інженер та генерал-майор австралійської армії у відставці Мік Раян у коментарі виданню описує складну оборонну систему росіян, а можливий український наступ називає однією з «найскладніших наземних операцій, які можливо провести».
«Найважливіша допомога, яку вони (ЗСУ) отримують, це не стільки обладнання, скільки підготовка батальйону, бригади та вищого персоналу до цих дуже складних загальновійськових заходів», — розповідає генерал.