У партії «Слуга народу» назріває серйозна криза. Виключення з партії Мар’яни Безуглої може спровокувати розкол між її прихильниками та противниками у фракції. Такі конфлікти у монобільшості наносять значну шкоду суспільству, тому терпіння президента Володимира Зеленського ось-ось може луснути.
Мар’яна Безугла, депутат Верховної Ради, яка минулого року викликала обурення своїми скандальними висловлюваннями на адресу головкома Збройних Сил України Валерія Залужного, оголосила про зміну своєї політичної афіліації. Вона перейшла до фракції та партії «Слуга Народу», вирішивши залишити попередню політичну об’єднаність. При цьому вона залишається у парламенті як мажоритарний депутат Оболонського району та продовжує обіймати посаду заступника голови парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
За словами Валерія Клочка, керівника Центру громадської аналітики «Вежа», історія з Мар’яною Безуглою може свідчити про наявність серйозної політичної кризи та протистояння всередині фракції «Слуга Народу». Він також вказав на можливе непорозуміння між частинами провладної фракції, зокрема між Банковою та іншими членами фракції.
«Коли Безуглу знімали з посади заступника голови Комітету, всередині самого Комітету, за її словами, це питання ставив на голосування її однопартієць – голова комітету Завітневич. При цьому те, що вчора в залі засідань не дали провести відповідне голосування, говорить про наявність у СН не тільки не прихильників, а й прихильників Безуглої. Але явно проглядається внутрішньопартійне та зовнішньопартійне непорозуміння в СН. І не виключено, що рішення Безуглої залишити фракцію та партію – це не її рішення, а колективне, певної групи нардепів усередині провладної сили», – розмірковує експерт.
А що ви думаєте з цього приводу? Ставте лайк та пишіть свої думки у коментарях
Тож, констатує він, історія з виходом Безуглої зі «Слуги народу» є продовженням можливого протистояння всередині фракції.
«Зрештою, це може мати негативні наслідки для СН, коли формуватиметься нова політсила на наступні вибори (які можуть статися навіть цього року). Виглядає все як велика політична гра всередині СН, – зазначає експерт. — І Безугла тут виступила своєрідним бампером, який прийняв удар. При цьому вона стала дуже популярною, медійною. Про неї багато пишуть та говорять. Так, це скандал. Але є й ті, хто підтримує її позицію щодо критики на адресу військового керівництва. Тож на її політичному майбутньому не варто ставити хрест».
Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченка, політолог Ганна Малкіна поділилася такою думкою: «Мар’яна Безугла – особистість епатажна та емоційна, це, якщо м’яко охарактеризувати нардепку. Її різкі випади у бік головкома Валерія Залужного викликали громадське обурення та засудження. І, власне, вона стала ні чим іншим як інструментом для моніторингу громадської думки. Адже на той час ходили чутки про не найкращі стосунки між президентом і головкомом і навіть можливу відставку останнього. Моніторинг показав, що головкома чіпати небезпечно, надто великий суспільний гнів».
За словами політолога Ганни Малкіної, можливо, була проведена внутрішня соціологія, результати якої підтвердили наявність суспільної напруги. Щоб знизити градус напруженості в суспільстві, вирішили покарати Мар’яну Безуглу засудженням партії та, фактично, «списати» її.
«Зробити це було нескладно, адже з самого початку виникла маса питань щодо її компетенцій на посаді заступника голови комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, – зазначає експерт. – Чим може бути корисна в цьому комітеті людина з медичною освітою та епатажними витівками?».
Щодо подальшої депутатської діяльності Мар’яни Безуглої після виходу з фракції, то це передбачити не важко, вважає Ганна Малкіна.
«Позафракційний депутат не має жодних можливостей впливати на порядок денний, бути ініціатором законопроєктів, які мають шанс перетворитися на закон, і взагалі це депутат, який ні на що не впливає. Тому рішення вийти з фракції – це демонстрація образи та протесту, а не якийсь раціональний хід, – зазначає політолог. – На стан фракції СН це взагалі аж ніяк не вплине. Ну, можливо, депутати стануть більш обережними щодо виконання доручень «побути рупором» у складних ситуаціях».