19 січня в Австрії та Україні в онлайн-форматі відбулася онлайн-конференція, на якій виступив колишній голова Служби безпеки України, ексначальник Головного управління розвідки Міноборони Ігор Смешко.
Лекція Смешка “Захід, Росія та Українська криза. Яка геополітична ситуація і яке майбутнє?” тривала годину.
Смешко під час лекції говорив про значущість рішення Києва відмовитися від ядерного арсеналу для безпеки західного світу.
“Майбутнє Європи безпосередньо залежить від майбутнього України. Про це вперше заявив у стінах британського парламенту ще 1935 року Ланселот Лоутон. А в наші дні Україна вже ввійшла в історію людства як країна – засновниця ООН і як єдина країна світу, яка добровільно позбулася третього ядерного арсеналу у світі і в такий спосіб зробила найбільший внесок у збереження миру й у світове ядерне роззброєння. Який заслуговує, до речі, на номінацію її як країни – ймовірної лауреатки Нобелівської премії миру”, – заявив Смешко.
Політик підкреслив, що Україна зробила для безпеки Заходу більше за інші європейські країни.
“Не будучи жодного разу протягом короткого часу власного незалежного існування країною-агресором або колоніальною державою, Україна вже зробила в безпеку Заходу внесок більший, ніж будь-яка інша європейська країна. Але досі вона так і не одержала жодної реальної компенсації безпеки за свій історичний внесок”, – зазначив він.
Смешко звернув увагу присутніх на основні історичні етапи формування України як європейської держави. Він зазначив, що в 1917–1922 роках на Далекому Сході існувала Українська Народна Республіка Зелений Клин.
“Основна наша проблема – це те, що друга ядерна держава світу – Росія – не визнає нашої незалежності де-факто і не може змиритися з тим, що краща частина їхньої імперії відокремилася від Москви”, – сказав ексголова СБУ. Він зазначив, що саме Україна зробила величезний історичний внесок у розвиток сучасної російської культури і саме з Києва на сучасні російські землі прийшло християнство й основна частина європейської складової їхньої культури і державності.
Смешко говорив також про перспективи членства України в Північноатлантичному Альянсі. “Було б добре, якби парасолька 5-ї статті Євроатлантичного договору гарантувала нашу безпеку в реаліях неоголошеної війни проти нас із боку Росії”, зазначив він.
У цій статті йдеться про те, що принцип колективної оборони займає центральне місце в договорі НАТО. Його суть: напад на одного із членів НАТО розглядатимуть як напад на всіх членів Альянсу.
“Однак політичні реалії такі, що мати бажання і мати можливості – це різні речі. Ми можемо мріяти про що завгодно, але ми не маємо об’єктивних можливостей і відповідних напрацьованих політико-дипломатичних зв’язків, щоб цього досягти сьогодні. Тоді як Росія має можливості активно блокувати цей процес через низку європейських країн – учасниць НАТО”, – підкреслив ексголова СБУ.
Він вважає, що західні країни не мають спільної стратегії, яка стосується України.
“Імовірний шлях припинення війни в центрі Європи, деокупація українських територій, відновлення зруйнованої окупацією Криму системи міжнародного права, а також запобігання остаточному руйнуванню Договору про нерозповсюдження ядерної зброї – це нове комплексне розв’язання питань безпеки у Євроатлантичному просторі через розроблення нової спільної стратегії Заходу щодо України та Росії”, – сказав Смешко.
Українці зазначають, що виступ Смешка у такому форматі на теренах Європи – блискучий і заслуговує на овації. Також українці закликають президента Зеленського звернути увагу на особу Смешка і залучити його до управління державою.